Zgodnie z polską tradycją na wigilijnym stole powinno stanąć dwanaście potraw i powinny być to potrawy postne. Należy skosztować każdej z nich, co ma zapewnić szczęście przez cały rok. Do najbardziej znanych potraw wigilijnych zaliczyć można barszcz czerwony z uszkami, zupę grzybową, karpia w galarecie, rybę po grecku, pierogi z kapustą i grzybami, kulebiaka, kluski z makiem i kutię. W niektórych rejonach Polski spotkać można również zupę migdałową i zupę rybną. Ja nie wyobrażam sobie Świąt również bez kompotu z suszu czy makowca.
Kolejne renifery, tym razem najsłodsze, najprostsze i najsmaczniejsze – muffiny makowe renifery. Na rogi proponuję paluszki (sprawdzają się o wiele lepiej niż precelki i można zamiast słonych, wybrać makowe lub z sezamem), na pokrycie babeczek najlepszy będzie mój pyszny krem na bazie twarożku i czekolady. Wiem, że wiele osób już go próbowało i Wam smakuje. :) Za to na bazę babeczek proponuję muffiny makowe. Takie, jak ciasto piegusek. To ciekawa alternatywa dla muffinków piernikowych, w dodatku słodsza (w smaku i wyglądzie).
Przed świętami każdy zaczyna pichcić i gotować, często na ostatnią chwilę, a potem zasiadamy do stołu świątecznego zmęczeni i nie mamy siły cieszyć się tymi wszystkimi pysznościami. Podpowiadam dzisiaj, co warto ugotować wcześniej, jakie potrawy wigilijne można zrobić nawet na kilka dni czy tygodni przed świętami. Kiedy zdobić pierniczki, upiec makowca, zrobić karpia i kiedy zacząć z tym bigosem?
To chyba najprostsze pierogi, jakie można zrobić. Bez przygotowywania farszu, bez smażenia, bez mieszania. Wystarczy tylko zagnieść ciasto pierogowe i nadziać pierogi. Pierogi z suszonymi śliwkami przypadną Wam do gustu! Są słodkie, aromatyczne, a najlepiej smakują polane waniliowym serkiem homogenizowanym, choć i ze śmietaną są wyborne.
Na święta zawsze przygotowuję pierogi z kapustą i grzybami, ale sprawdzą się też podsmażane pierogi z kaszą gryczaną. Są bardzo smaczne, farsz jest na bazie kaszy gryczanej (może być palona lub zwykła, palona daje więcej aromatu), twarogu i podsmażonej cebuli. Najlepiej podawać je podsmażone, z jogurtem bądź śmietaną. Posmakują również tym, którzy lubią ketchup, bo również do tych pierogów pasuje. :)
Jeśli Wam się nie chce robić choinek 3D, ani lepić domku z piernika, to może udekorujecie pierniki bakaliami? Proponuję piernikowe choinki bakaliowe, czyli smaczne, słodkie wypieki, na które skusi się każdy. Ja choinki udekorowałam lukrem na bazie białka, ale jeszcze smaczniej będzie, gdy wykorzystacie białą, roztopioną czekoladę. Pycha.
To najlepszy i najbardziej klasyczny piernik, jaki możecie sobie wyobrazić. Klasyczny przepis z rodzinnego notesu przerobiłam na wersję z czekoladą, w końcu nie tylko ja lubię dodawać do pierniczków kakao, by były bardziej ciemne i apetyczne. Piernik z czekoladą smakuje obłędnie, jest pyszny. Choć w pierwszej chwili może wydawać się twardy (tak, tak po upieczeniu ma dość twardą skórkę), w środku okazuje się idealny. I tu uwaga, ten piernik najlepiej przygotować na 2–3 dni przed świętami, wtedy nabiera najlepszego smaku, jego miąższ robi się też bardziej miękki, jak w murzynku.
Jeśli nie przepadacie za lepieniem tradycyjnych pierogów, to może skusicie się na pierogi drożdżowe gwiazdki? Wyglądają ładnie na stole, są smaczne i każdy na pewno chętnie sięgnie po taką gwiazdkę. Ja nadziałam je farszem z kaszy gryczanej, ale śmiało możecie też nadziać je farszem klasycznym – kapustą z grzybami czy kurkami. W każdej wersji będą pyszne.
Co roku na święta w każdym domu przygotowywane są najróżniejsze pyszności, ale zgodnie z tradycją, na wigilijnym stole powinno być 12 potraw. Czy tak jest u Was? Przygotowałam dla Was listę 12 potraw wigilijnych, które goszczą na naszym stole rodzinnym i muszę się Wam przyznać, że odkąd pamiętam, są to te same potrawy. Jesteśmy zdecydowanie tradycjonalistami. Co prawda, co roku różnią się troszkę wykonaniem, bo u nas w rodzinie jest zazwyczaj podział obowiązków, tak, że każdy coś przynosi, ale za każdym razem wszystko smakuje pysznie.
Tradycyjne pierniczki, najlepsze! Pełne miodu, idealnie rumiane, o fantastycznym smaku. Pierniczki możecie przygotować kilka tygodni przed świętami, a najpóźniej na dwa, trzy dni przed, aby zdążyły skruszeć. Bo jak każde prawdziwe pierniczki, i te są po upieczeniu twarde. Jeśli chcecie je zjeść natychmiast po upieczeniu, to polecam szklankę ciepłego mleka do maczania :) albo… zrobienie pierniczków „last minute”.
Nie wyobrażam sobie Wigilii bez śledzia, kiedyś za nim nie przepadałam, ale odkąd na stole pojawia się śledź w kilku odsłonach, to każdy znajduje coś dla siebie. Dzisiaj proponuję śledzia z warzywami pod pierzynką. Delikatny, bez wielkiej ilości oleju, za to pod warzywami i zapieczonym serem. Całkiem lekka, jak na śledzia, wersja. Super.
Wyobrażacie sobie świąteczny stół bez pysznego keksu, makowca czy sernika? Ja nie, a w tym roku zachęcam Was do zrobienia keksu czekoladowego, który jest pełen bakalii oraz czekolady. Bakalii dodałam naprawdę sporo, im więcej i im bardziej różnorodne, tym lepiej. Ja do ciasta wrzuciłam suszone śliwki, morele, daktyle, figi, rodzynki oraz orzechy – nerkowca, brazylijskie i migdały, dodałam również trochę suszonego ananasa. Efekt? Ciasto pyszne, słodkie i bardzo świąteczne.
Zamiast smażonego karpia na święta możecie podać łososia (lub inną rybę), proponuję rybę w słodkiej glazurze na cabulach, danie nowoczesne, smaczne i bardzo świąteczne. A co ważne, przygotowanie takiej ryby zajmuje niewiele czasu. Łosoś to wdzięczna ryba, smakuje dobrze bez względu na dodatki. Tutaj, w tej słodkiej marynacie, nabiera naprawdę świątecznego charakteru.
Kolejny pomysł na świąteczny prezent – śnieżne batoniki z białej czekolady z bakaliami, zapakowane w woreczek celofanowy i związane kokardą. Myślę, że każdy chciałby dostać taki słodki prezent na Mikołajki czy pod choinkę. Batoniki przygotowałam z białej czekolady, która apetycznie kontrastuje z bakaliami, ale możecie wybrać inną, która uraduje obdarowaną osobę.
Delikatna ryba w soli, a dokładniej ryba pod solną skorupką, to idealny pomysł na święta. W ten sposób możecie przygotować karpia, a jeszcze lepiej barramundi. Barramundi smakuje podobnie do karpia, ale nie ma tych malutkich ości, więc jedzenie jej jest przyjemniejsze (przynajmniej dla mnie ;-)). Ryba w soli na stole wygląda pięknie, na pewno Wasi goście westchną z zachwytu, gdy do rozłupania solnej skorupki użyjecie młotka lub niewielkiego tasaka. Tak, tak, bo podczas pieczenia skorupa z soli robi się naprawdę twarda, za to pod nią kryje się bardzo miękka, delikatna ryba. Spokojnie, ryba wcale nie jest słona, jest pyszna.
Uwielbiam zupę grzybową, zazwyczaj robię ją z grzybów suszonych, tym razem zrobiłam zupę ze świeżych grzybów, dokładnie z prawdziwków i podgrzybków, chociaż możecie też dodać kilka kurek czy pieczarek. Zupa jest niesamowicie aromatyczna i smaczna. To jedna z najlepszych zup na jesień, a także na zbliżające się święta.
Bolo rei to tradycyjne portugalskie ciasto świąteczne. Najczęściej w kształcie obwarzanka, bardzo kolorowe i bardzo słodkie. Ciasto jest maślano-drożdżowe, w środku są rodzynki, czasem też orzechy i czekolada, zaś na wierzchu jest cała masa kolorowych owoców suszonych i kupki cukru pudru udające śnieg. :)