Zgodnie z polską tradycją na wigilijnym stole powinno stanąć dwanaście potraw i powinny być to potrawy postne. Należy skosztować każdej z nich, co ma zapewnić szczęście przez cały rok. Do najbardziej znanych potraw wigilijnych zaliczyć można barszcz czerwony z uszkami, zupę grzybową, karpia w galarecie, rybę po grecku, pierogi z kapustą i grzybami, kulebiaka, kluski z makiem i kutię. W niektórych rejonach Polski spotkać można również zupę migdałową i zupę rybną. Ja nie wyobrażam sobie Świąt również bez kompotu z suszu czy makowca.
Przepis na korzenne rybki w cieście francuskim to dobra propozycja na wigilijną kolację, takie kruche, smakowite rybki każdemu będą smakować, a jak będą cieszyć oko! Co więcej, korzenne rybki przygotujecie bez problemu, a efekt przerośnie Wasze oczekiwania.
Rewelacyjny czerwony barszcz warzywny, esencjonalny i bardzo sycący. Pełen, ale naprawdę pełen warzyw, mój faworyt, jeśli chodzi o zupy. Taki barszcz robiłam podczas warsztatów kuchni żydowskiej, ale o ile mnie pamięć nie myli, swoje korzenie ma w Rumunii. Nie przypomina barszczu ukraińskiego ani typowego polskiego barszczu, klarownego. Jest pełen dodatków i to jest w nim fajne!
Rewelacyjny chlebowy pudding z gruszkami, z dodatkiem rumu, pięknie pachnie i pysznie smakuje. Pudding jest puszysty i złocisty, a jego przygotowanie jest tak proste, że aż trudno uwierzyć. Ciekawy pomysł na świąteczne ciasto, szczególnie, że na dno formy można dać dowolne drożdżowe ciasto. U mnie to panettone, ale sprawdzi się też chałka, a nawet… keks!
Szybka przystawka z surimi, czyli paluszków o smaku krabowym. Ciekawa propozycja na święta lub sylwestrową zabawę. Majonezowa sałatka podana z kawiorem. Niby niewiele, a świetnie sprawdza się jako dodatek na stole. Możecie też podawać z tostami – smakuje świetnie!
Szalenie prosty makowiec francuski, czyli makowiec, który nikomu nie sprawi problemu. Zupełnie inny niż drożdżowa makowa strucla, bo ten dzisiejszy w ogóle nie wymaga przygotowań, można go zrobić w zasadzie na 30 minut przed podaniem. Rewelacja! Co więcej, makowiec jest nie tylko prosty, ale też smaczny, naprawdę smaczny.
Jeden z najlepszych śledzików, śledź z cytryną i gruszką oraz cebulą, pyszny, delikatny, soczysty i lżejszy niż śledź w śmietanie. Cała magia tego przepisu to cytryna. Dodaje świeżości i lekkości, zamiast gruszki może być jabłko, trochę bardziej tradycyjnie, ale wierzcie mi, że z gruszką smakuje fantastycznie.
Czy wiecie, jakie ryby kupować w sklepie? W związku z akcją WWF, która ma na celu rozpowszechnienie wiedzy o tym, co jemy i jak wybierać ryby z „dobrych” hodowli, dzisiaj podpowiadamy, jaką rybę wybrać na święta czy też kupić na codzienny obiad. Kupując, zwracajcie uwagę na certyfikat MSC – niebieski z rybką, w ten sposób kupicie takie, które pochodzą z certyfikowanych łowisk i nie zagrażają całej populacji ryb.
Trudno mi sobie wyobrazić święta bez ryby, tym razem proponuję Wam rybę w cieście francuskim, czyli łososia en croute, w mojej wersji z ryżem. Danie to przygotowałam razem z Kurtem Schellerem podczas naszego wspólnego, dwuosobowego gotowania. To jedna z ciekawych propozycji świątecznych. Danie nawiązujące do tradycji, ale w całkiem nowej odsłonie.
Trudno mi sobie wyobrazić święta bez sernika, a na stole gości też zazwyczaj piernik, dlatego tym razem coś dla wielbicieli obydwu ciast: sernik pierniczkowy. Delikatny sernik z dodatkiem cynamonu, na kruchym spodzie pierniczkowym i z kawałkami miękkich pierników w środku. Marzenie!
Ciasto ziemniaczane z toffi to jedno z lepszych i bardziej zaskakujących smakowo ciast, jakie miałam okazję przygotować i jeść. Jest pyszne! Smakuje trochę jak sernik (naprawdę!), jest słodkie, ma przyjemny smak i konsystencję, i można naprawdę zaskoczyć nim gości.
Piernik staropolski to klasyczny piernik leżakujący. Jego przygotowanie trzeba zacząć najpóźniej w Mikołajki (6.12.), a można ciasto nastawić jeszcze w listopadzie. Piernik musi poleżeć, dojrzeć, nabrać smaku, a po upieczeniu musi skruszeć. Chociaż zrobienie tego piernika trzeba sobie zaplanować dużo wcześniej, to nie jest on trudny, tym bardziej, jeśli wszystko robimy etapami.
Przed świętami Bożego Narodzenia oraz Wielkanocą, a także przy innych okazjach, jak np. Walentynki, w sklepach można dostać niedrogie foremki w zabawnych kształtach. Dzisiaj przepis na bazowe ciasto do takiej formy, ciasto, które na pewno wyjdzie i będzie miało kształt formy, w której je upiekliście. Ja zrobiłam ciasto bałwana, ale śmiało przygotujcie ciasto jajo czy zając wielkanocny.
Przepis na świąteczny piernik razowy, przygotowany z mąki orkiszowej razowej, dzięki czemu ma ciekawszy, bardziej „piernikowy” smak i jest zdrowszy, bo mąka razowa zawiera więcej błonnika, więc i nasz organizm po świątecznym obżarstwie będzie lepiej funkcjonować. ;-) Poza tym ciasta razowe bardziej sycą. Same zalety.
Świątecznie udekorowane babeczki wzbudzają zachwyt gości. Jeśli nie chcecie przygotowywać reniferów ani bałwanków, to może jakieś klasyczne „christmas cupcake”? Proponuję cupckake świąteczne z ostrokrzewem, proste i niezbyt słodkie. Jako bazę, zamiast kremu maślanego, polecam krem budyniowy lub zwykły twarożek. Sprawdzi się też mój ulubiony krem na bazie twarożku i czekolady (taki, jak przy babeczkach bałwankach).
Strucla makowa, czyli pyszny, świąteczny, drożdżowy makowiec, zawinięty kilka razy tak, by w przekroju utworzył się apetyczny „ślimaczek” z maku. Struclę makową proponuję przygotować w formie keksowej, dzięki temu Wam nie popęka i nie rozejdzie się na boki. Wyjdzie Wam piękny, kształty makowiec, który potem wystarczy polukrować i… zjeść. :)
Wyobraźcie sobie coś pysznego i pomnóżcie to razy dziesięć. :) Tak, tak właśnie smakuje keks bakaliowy! Tak naprawdę, to keks z samych bakalii, z klasycznym łączą go tylko słodkie dodatki. To taki blok świąteczny, bogaty w suszone owoce i orzechy, możecie dodać do niego ulubione śliwki, morele, żurawinę czy figi, nie żałujcie też orzechów: nerkowce, włoskie, migdały… do tego keksu możecie wrzucić wszystkie. I nigdy nie będzie za dużo.