Ciasto z formy – bałwan, jajo lub inny kształt

Przed świętami Bożego Narodzenia oraz Wielkanocą, a także przy innych okazjach, jak np. Walentynki, w sklepach można dostać niedrogie foremki w zabawnych kształtach. Dzisiaj przepis na bazowe ciasto do takiej formy, ciasto, które na pewno wyjdzie i będzie miało kształt formy, w której je upiekliście. Ja zrobiłam ciasto bałwana, ale śmiało przygotujcie ciasto jajo czy zając wielkanocny.

To ciasto będzie też dobre do ręcznie przygotowanych foremek, np. formy serce. Do ciasta bazowego możecie dorzucić dodatki: bakalie, kakao, wiórki kokosowe, czekoladę itd. Ciasto przygotowuje się bez miksera, więc do wspólnego przygotowania możecie też zaprosić dzieci, myślę, że będą zachwycone, przygotowując ciasto w zabawnej formie.

Po upieczeniu ciasto możecie udekorować lukrem. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Najpierw do miski wrzucam suche składniki, a potem mokre oraz ewentualne dodatki. Mieszam łyżką.

Krok 2. Formę smaruję masłem. Zazwyczaj te formy są sprzedawane jako non stick, ale jednak proponuję je posmarować. :)

Krok 3. Wlewam ciasto i wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika. Piekę ok. 25–30 minut, aż do suchego patyczka. Ciasto wyjmuję z formy po lekkim przestygnięciu. Smacznego.

26 stycznia 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.