Strucla makowa

Strucla makowa, czyli pyszny, świąteczny, drożdżowy makowiec, zawinięty kilka razy tak, by w przekroju utworzył się apetyczny „ślimaczek” z maku. Struclę makową proponuję przygotować w formie keksowej, dzięki temu Wam nie popęka i nie rozejdzie się na boki. Wyjdzie Wam piękny, kształty makowiec, który potem wystarczy polukrować i… zjeść. :)

Moją struclę makową nadziałam domową masą makową, jest w niej pełno bakalii, dodałam od serca suszonych owoców i orzechów, dlatego moje świąteczne ciasto jest bogate i aromatyczne. Taką struclę makową możecie przygotować nawet kilka dni przed świętami, a ona pozostanie świeża (wystarczy zawinąć w folię). U nas w rodzinie jest to obowiązkowe ciasto na święta, a z podanej porcji wyjdą Wam dwa spore makowce.

Z innych przepisów na święta polecam Wam sernik makowy, a z wytrawnych pierogi ruskie oraz najlepszy bigos. Jeśli nie przepadacie za wypiekami z makiem, to zamiast makowej strucli, przygotujcie Panią Walewską (pyszne ciasto z kremem budyniowym). Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Drożdże świeże rozpuszczam w mleku, a suszone nie wymagają roztopienia. Wszystkie składniki wrzucam do miski (masło powinno być roztopione, składniki w temperaturze pokojowej).

Krok 2. Ciasto wyrabiam, aż będzie elastyczne. Wkładam do miski i zostawiam, by wyrastało przez godzinę, aż podwoi swoją objętość.

Krok 3. Wyrośnięte ciasto dzielę na dwie części (będą dwa makowce).

Krok 4. Wałkuję na prostokąt dłuższy niż szerszy (przed wałkowaniem podsypcie blat mąką). Makową masę mieszam z dwoma białkami ubitymi na sztywną pianę. I taką masę rozprowadzam na cieście dość cienko. Roluję. Łączeniem kładę na spodzie, a boki zlepiam i wkładam pod spód.

Krok 5. Wkładam ciasto do formy keksowej (z porcji wychodzą 2 ciasta pasujące do formy 25–28 cm). Zostawiam do wyrastania na ok. 30 minut, aż ciasto będzie miało wyraźną kopułkę.

Krok 6. Wyrośnięte ciasto smaruję rozkłóconym jajkiem i wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika. Piekę ok. 35–40 minut do suchego patyczka. Po ostudzeniu polewam przygotowanym lukrem, kroję ostrym nożem. Smacznego.

Strucla makowa
Strucla makowa
Strucla makowa
Strucla makowa
23 grudnia 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.