Piernik staropolski

Piernik staropolski to klasyczny piernik leżakujący. Jego przygotowanie trzeba zacząć najpóźniej w Mikołajki (6.12.), a można ciasto nastawić jeszcze w listopadzie. Piernik musi poleżeć, dojrzeć, nabrać smaku, a po upieczeniu musi skruszeć. Chociaż zrobienie tego piernika trzeba sobie zaplanować dużo wcześniej, to nie jest on trudny, tym bardziej, jeśli wszystko robimy etapami.

Zachęcam Was do zrobienia piernika staropolskiego, mocno pachnie korzennymi przyprawami, jest smaczny, lekko piekący, aromatyczny i bardzo, bardzo świąteczny. Przepis ze starego notesu Babci, chyba jeden z popularniejszych pierników polskich, czy u Was też taki gości? Do piernika zaparzcie domową zimową herbatę, a jako drugie ciasto upieczcie sernik. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Przygotowanie zaczynam minimum dwa tygodnie przed świętami, najlepiej 6.12. Do rondelka wlewam miód, dodaję cukier i masło i podgrzewam. Kiedy wszystko się rozpuści, odstawiam, by trochę przestygło.

Krok 2. Masę z rondelka mieszam z mąką, jajami, sodą, mlekiem i wyrabiam. Będzie luźne i lepkie, odstawiam w chłodne miejsce na 2 tygodnie (może być lodówka), w tym czasie też zmaceruje się i będzie łatwo je wałkować.

Krok 3. Etap II, po tych 2 tygodniach (2–6 tygodni) dzielę na 3 części i wałkuję, podsypując mąką.

Krok 4. Blaty piekę po 15 minut w nagrzanym do 180°C piekarnika. Czas zależy od piekarnika, uważajcie, by nie spalić, ma się lekko brązowić, złocić.

Krok 5. Przekładam powidłami, najlepiej ciepłymi.

Krok 6. Chowam do lodówki na 3–4 dni, na dzień przed podaniem polewam roztopioną czekoladą lub polewą z żelatyną (tu dokładna instrukcja, jak zrobić polewę idealną). Kroję na kawałki po zastygnięciu.

Piernik staropolski
Piernik staropolski
6 listopada 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.