Świąteczny piernik razowy

Przepis na świąteczny piernik razowy, przygotowany z mąki orkiszowej razowej, dzięki czemu ma ciekawszy, bardziej „piernikowy” smak i jest zdrowszy, bo mąka razowa zawiera więcej błonnika, więc i nasz organizm po świątecznym obżarstwie będzie lepiej funkcjonować. ;-) Poza tym ciasta razowe bardziej sycą. Same zalety.

Świąteczny piernik razowy to ciasto dobre nie tylko na wigilijny stół, ale też bez okazji. Kromka takiego ciasta smakuje wyśmienicie, gdy posmarujecie ją masłem lub ulubionym dżemem, np. porzeczkowym (to mój numer jeden!). Nawet jeśli pominiecie korzenne przyprawy, to i tak piernik będzie miał delikatnie „piernikowy” posmak, właśnie dzięki mące razowej. Z takich zdrowszych, razowych ciast polecam Wam również mazurka z mąki razowej, a także ciasto czekoladowe z daktylami. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Bakalie (ja wybrałam śliwki i daktyle oraz rodzynki) kroję na mniejsze kawałki. Do miski wrzucam wszystkie składniki i mieszam łyżką, nie trzeba miksera.

Krok 2. Formę keksową wykładam papierem i wkładam ciasto. Wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę ok. 30–35 minut, aż ciasto będzie gotowe, najlepiej sprawdzić to, wbijając patyczek.

Piernik świąteczny razowy
Piernik świąteczny razowy
Piernik świąteczny razowy
Piernik świąteczny razowy
7 stycznia 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.