Keks bakaliowy. Blok świąteczny

Wyobraźcie sobie coś pysznego i pomnóżcie to razy dziesięć. :) Tak, tak właśnie smakuje keks bakaliowy! Tak naprawdę, to keks z samych bakalii, z klasycznym łączą go tylko słodkie dodatki. To taki blok świąteczny, bogaty w suszone owoce i orzechy, możecie dodać do niego ulubione śliwki, morele, żurawinę czy figi, nie żałujcie też orzechów: nerkowce, włoskie, migdały… do tego keksu możecie wrzucić wszystkie. I nigdy nie będzie za dużo.

To najbardziej bogate ciasto świąteczne, jakie można sobie wyobrazić. Jeśli pamiętacie moje proste batoniki orzechowe, to zasada przygotowania jest dokładnie taka sama. Wszystkie bakalie zapieczone są z jajkiem i miodem, będziecie zachwyceni efektem końcowym. Po upieczeniu i wystudzeniu, keks posypcie pudrem, a potem pokrójcie bardzo ostrym nożem na plasterki – zniknie ze stołu bardzo szybko. Jest pyszny. To prawdziwy, bogaty blok świąteczny. Keks nad keksami. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Suszone owoce i orzechy kroję na mniejsze kawałki, wrzucam do miski.

Krok 2. Dodaję jajka, miód i cukier waniliowy, i mieszam.

Krok 3. Przekładam do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę ok. 15–25 minut. Warto sprawdzić po 15 minutach, czy już – jeśli lekko przechylicie formę i będzie płynny, to jeszcze 5–10 minut, jak tylko troszkę, to zostawić do wystudzenia. Przed podaniem posypuję cukrem pudrem, kroję ostrym nożem.

Keks z samych bakalii
Keks z samych bakalii
Keks pełen bakalii
Keks pełen bakalii
20 grudnia 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.