Przed świętami każdy zaczyna pichcić i gotować, często na ostatnią chwilę, a potem zasiadamy do stołu świątecznego zmęczeni i nie mamy siły cieszyć się tymi wszystkimi pysznościami. Podpowiadam dzisiaj, co warto ugotować wcześniej, jakie potrawy wigilijne można zrobić nawet na kilka dni czy tygodni przed świętami. Kiedy zdobić pierniczki, upiec makowca, zrobić karpia i kiedy zacząć z tym bigosem?
Macie swoje sprawdzone „kalendarze”? Też się podzielcie, ułatwimy pracę kolejnym osobom. :)
Na dwa tygodnie przed świętami, a nawet dłużej – ok. 10 grudnia
Teraz warto upiec pierniczki. Te z mojego najlepszego przepisu możecie upiec nawet kilka tygodni wcześniej, nawet na Mikołajki, ale uprzedzam, są tak dobre, że znikają, więc lepiej zrobić ich więcej. Pierniczków nie dekorujcie po upieczeniu, dekoracja jest najlepsza świeża, dlatego lepiej zostawić ją na potem, na kilka dni przed świętami… no chyba, że chcecie pierniczki zjeść już teraz. :)
Możecie też zrobić pierogi. Pierogi z kapustą i grzybami wystarczy zamrozić. Są dwa sposoby mrożenia pierogów: albo przed ugotowaniem, albo po ugotowaniu, w obydwu przypadkach układam pierogi na talerzu lub desce i wkładam do zamrażarki, jak się zmrożą, to przesypuję do woreczka, wtedy się nie skleją. Pierogi ugotowane i zamrożone wymagają potem krótszego gotowania, te mrożone na surowo bywają troszkę twardsze, trzeba je gotować dłużej.
Zobacz przepisy na:
Na tydzień przed Wigilią – ok. 17–18 grudnia
Jeśli jeszcze nie zrobiliście pierogów albo pierniczków, to teraz jest najlepszy moment. Możecie też już ulepić uszka! Pierogi i uszka powinny zawędrować do zamrażarki (możecie je ugotować lub mrozić surowe), a pierniczki do pudełka lub puszki. Aby pierniczki szybciej zmiękły, to włóżcie do środka kawałek jabłka i co 2–3 dni wymieniajcie to jabłko. Pierniczki „wciągną” wilgoć z jabłka i szybciej będą miękkie. Bez tego również zmiękną, a jeśli planujecie je zdobić, to pamiętajcie, że zmiękną również od lukru.
Możecie teraz przygotować też pierogi drożdżowe i po upieczeniu je zamrozić. Takie pierogi potem łatwo odgrzać, nawet w mikrofali!
Zobacz przepisy na:
Na 4 dni przed Wigilią – 20 grudnia
Warto nastawić bigos, najlepszy bigos to ten odgrzewany przez trzy kolejne dni. Wtedy nabiera pełnego smaku! Bigos jemy zazwyczaj pierwszego i drugiego dnia świąt, to za 5 dni, ale jeśli nastawicie teraz wieczorem, to akurat zyska właściwy smak. Bigos najlepiej ugotować w wielkim garnku, garnek zimą najłatwiej trzymać na balkonie.
Zobacz przepis na:
Na 3 dni przed Wigilią – 21 grudnia
Makowiec. Tak dobry czas na ciasta drożdżowe, można je zamrozić, ale na trzy dni przed Wigilią nie ma takiej konieczności. Upieczone ciasto zawiń szczelnie w folię i trzymaj w chłodnym miejscu, dopiero dzień przed polukruj makowca.
Zobacz przepisy na:
Na 2 dni przed Wigilią – 22 grudnia
Święta tuż, tuż, już czuć szaleństwo przygotowań do Wigilii i kolejnych dni świąt, a teraz najlepiej upiec piernik (polecam mój czekoladowy). Możecie też zrobić kluski z makiem – te najlepsze są drugiego i trzeciego dnia, gdy się zmaserują i schłodzą – oraz kutię. Śmiało upieczcie też keks, a keks z samych bakalii w formie bloku możecie zrobić nawet wcześniej.
Wieczorem możecie też nastawić zupę grzybową.
Aha, i pierniczki! Te najlepiej zdobić na 1–3 dni przed świętami, wtedy lukier będzie świeży, a pierniczki najładniejsze. Możecie też udekorować babeczki, ale! Jeśli chcecie zrobić dekorację renifery, to najlepiej abyście czerwone noski z m&m’s zrobili ostatniego dnia, smarując groszki roztopioną czekoladą, bo niestety barwnik z groszków troszkę złazi i po 2 dniach będą wyglądać nieświeżo. Jeśli możecie, to lepiej babeczki udekorować dzień przed Wigilią albo w Wigilię poprosić o pomoc najmłodszych. :)
Dzisiaj możecie też upiec pasztet na kolejne dni świąt.
Dzisiaj zróbcie też prezenty dla swoich najbliższych, np. trufelki
Zobacz przepisy na:
Na dzień przed Wigilią – 23 grudnia
Dzisiaj dużo pracy. :) Jeśli nie nastawiliście zupy grzybowej, to koniecznie zróbcie to dzisiaj. Zupa najlepsza jest gotowana przez dwa kolejne dni, wtedy nabiera aromatu. Jeśli w święta jecie barszcz czerwony, to również możecie go ugotować. Dzisiaj zabierzcie się też za karpia w galarecie i śledzie. Karp ładnie zastygnie do Wigilii, a śledzie nabiorą aromatu i zgryzą się smaki.
Dzisiaj możecie też zabrać się za rybę po grecku, rybę w soli i inne ryby, które planujecie zrobić na święta.
Robicie na święta sernik? To zróbcie dzisiaj najpóźniej! Sernik powinien stać w lodówce po upieczeniu, aby był najlepszy. Możecie też ugotować kompot z suszu.
Zobacz przepisy na:
W Wigilię – 24 grudnia
Dzisiaj polecam upiec lub usmażyć karpia, bo najlepszy jest świeży. A poza tym, wygląda, że już wszystko jest zrobione. :) Wystarczy odgrzać pierogi, polukrować ciasto i nakryć do stołu. Jeśli przygotowujecie kaczkę na kolejne dni świąt, to wstawcie ją dzisiaj do piekarnika, jutro tylko odgrzejecie.
Zobacz przepisy na:
Macie dodatkowe porady? Dopiszcie. :)