Pierogi z suszonymi śliwkami

To chyba najprostsze pierogi, jakie można zrobić. Bez przygotowywania farszu, bez smażenia, bez mieszania. Wystarczy tylko zagnieść ciasto pierogowe i nadziać pierogi. Pierogi z suszonymi śliwkami przypadną Wam do gustu! Są słodkie, aromatyczne, a najlepiej smakują polane waniliowym serkiem homogenizowanym, choć i ze śmietaną są wyborne.

Pierogi z suszonymi śliwkami to smaczny pomysł na wigilijne danie, również na deser, bo są to raczej słodkie pierogi, ba! Nawet bardzo słodkie, ale też niesamowicie smaczne. Ja w tym roku przygotuję je zamiast pierogów z makiem, a obok klusek z makiem lub kutii, czyli w wersji deserowej.

Pomysł na takie pierogi znalazłam w magazynie „Kuchnia”, ale wykorzystałam oczywiście moje niezawodne ciasto, które jest cienkie i miękkie. Jeśli będziecie wybierać śliwki do pierogów, to pamiętajcie, że mają być suszone, a nie wędzone. Mogą być i większe, i mniejsze (najwyżej włożycie po 2–3 szt.), nie martwcie się, nawet twardsze rozmiękną podczas gotowania.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Mieszam wszystkie składniki ciasta pierogowego, a potem wyrabiam.

Krok 2. Wałkuję cienko, wycinam szklanką kółka i układam po śliwce lub dwóch na kółku.

Krok 3. Formuję pierożki. Najpierw zlepiam, a potem dorabiam falbanki.

Krok 4. Pierogi wrzucam do wrzącej, lekko osolonej wody i gotuję kilka minut od ponownego zawrzenia wody. Przed podaniem polewam je serkiem homogenizowanym lub śmietaną. Smacznego.

Pierogi z suszonymi śliwkami
Pierogi z suszonymi śliwkami
18 grudnia 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.