Bolo rei

Bolo rei to tradycyjne portugalskie ciasto świąteczne. Najczęściej w kształcie obwarzanka, bardzo kolorowe i bardzo słodkie. Ciasto jest maślano-drożdżowe, w środku są rodzynki, czasem też orzechy i czekolada, zaś na wierzchu jest cała masa kolorowych owoców suszonych i kupki cukru pudru udające śnieg. :)

Ciasto nie jest tak puszyste, jak nasze baby drożdżowe, jest bardziej kruche (to przez dużą ilość masła), ale naprawdę pyszne. Delikatne i tak przyjemnie słodkie, że chce się jeszcze kawałek. Troszkę przypomina nasz keks, chociaż ten też jest bardziej puszysty. Zachęcam Was gorąco do spróbowania bolo rei. Pamiętajcie, że choć ciasto podczas wyrabiania jest maziste, to z podanej porcji wychodzą dwa zgrabne wianuszki. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Drożdże rozpuszczam w mleku. A następnie do miski wrzucam składniki. Mieszam.

Krok 2. Wyrabiam ciasto – uwaga dość klejące!

Krok 3. Wkładam do miski, by wyrosło.

Krok 4. A gdy podwoi swoją objętość, to wyjmuję i dzielę na 2 części.

Krok 5. Formuję dwa wianuszki.

Krok 6. Smaruję jajkiem (można pominąć) i na to kładę owoce suszone, posypuję cukrem z wanilią i układam "kupki" cukru pudru. Wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika na 45 minut. Smacznego.

Bolo rei
Bolo rei
21 września 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.