12 potraw wigilijnych

Co roku na święta w każdym domu przygotowywane są najróżniejsze pyszności, ale zgodnie z tradycją, na wigilijnym stole powinno być 12 potraw. Czy tak jest u Was? Przygotowałam dla Was listę 12 potraw wigilijnych, które goszczą na naszym stole rodzinnym i muszę się Wam przyznać, że odkąd pamiętam, są to te same potrawy. Jesteśmy zdecydowanie tradycjonalistami. Co prawda, co roku różnią się troszkę wykonaniem, bo u nas w rodzinie jest zazwyczaj podział obowiązków, tak, że każdy coś przynosi, ale za każdym razem wszystko smakuje pysznie.

Potraficie wymienić 12 potraw wigilijnych, które goszczą u Was na stole? Jak wyglądają Wasze święta, co szczególnie lubicie? Koniecznie zostawcie komentarz. :)

Choć Wigilia to normalny dzień roboczy, to odkąd pamiętam, w domu pachniało gotowaną zupą grzybową, pieczonymi ciastami i… pastą do podłóg. Ona ma taki charakterystyczny zapach, który kojarzy mi się do tej pory ze świętami. :)

W Wigilię zawsze leżał na dworze śnieg, a w domu co roku ubieramy choinkę, choć przyznaję, nie zawsze w Wigilię, często już wcześniej choinka stała w domu i cieszyła oczy. Przez cały dzień pod tę choinkę kolejni Mikołajowie donoszą prezenty, a potem przy pierwszej gwiazdce, nie wcześniej niż o 16:00, zasiadamy do stołu.

W naszej rodzinie zawsze jest świąteczne nakrycie i na stole jest 12 potraw wigilijnych. Tak całkiem szczerze, to zazwyczaj jest ich więcej. Bo ktoś doniesie dodatkowe ciasto, ktoś fantazyjne pierogi (w tym roku będą pierogi gwiazdki), ktoś zupę, bo nie mógł się zdecydować itd. Ale niektóre dania na stole wigilijnym są niezmienne.

Jakie dania na Wigilię są u Was? Co podajecie potem w kolejnych dniach?

Na koniec jeszcze polecam Wam kilka przygotowanych poradników: jak lepić pierogi oraz idealne ciasto drożdżowe i perfekcyjny sernik. Mam nadzieję, że okażą się przydatne. Czekam na komentarze, jak wygląda Wasze 12 potraw wigilijnych. :)

12 grudnia 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.