Kuchnia polska

Strona 6 z 13

Najlepsze przepisy na dania kuchni polskiej, również dania regionalne. Specjalnością kuchni polskiej są potrawy mączne. Wszelkie pierogi czy kluski wpisują się w naszą kuchnię tradycyjną. Lubimy również zupy, zaś z dań mięsnych najczęściej jadamy dania z drobiu i wieprzowiny.

Sernik królewski z kokosem

Jak już na pewno wiecie uwielbiam serniki, uwielbiam nowe smaki serników, ale lubię też sięgać po przepisy z rodzinnego zeszytu. Dzisiaj popularny sernik królewski, ale z małym dodatkiem nowoczesności, bo z kokosem. Spodoba się tym z Was, którzy lubią tradycyjne, bardziej sypkie serniki na kruchym spodzie, a jednocześnie poszukują nowych smaków. Oczywiście, wiórki kokosowe możecie pominąć, ale ja jednak zachęcam, by je dodać, smak jest delikatny i fajnie komponuje się z czekoladowym, kruchym spodem.

Brukselka do obiadu

Lubicie brukselkę? Jeśli należycie do tych osób, którym brukselka kojarzy się z traumą z dzieciństwa, to może warto się przełamać i spróbować jej raz jeszcze? Dzisiaj proponuję mój sposób na brukselkę, gotowaną krótko, więc jest jędrna, z masłem i przyprawami, a dodatkowo lekko osłodzona, więc nie ma goryczki.

Buraczki zasmażane

Buraczki przygotowuję na dwa sposoby, dzisiaj ten bardziej klasyczny, czyli buraczki zasmażane, delikatne, lekko zagęszczone mąką, skropione sokiem z cytryny lub octem i doprawione. W smaku lekko słodkie, delikatne i idealne do obiadu. Aż wstyd się przyznać, że kiedyś buraczków do obiadu nie lubiłam. :)

Indyk z morelami

Przepis na bardzo smaczny i stosunkowo lekki obiad, czyli indyk z morelami. Jest to danie, które troszkę przypomni Wam schab ze śliwką, ale jest delikatniejsze. Najsmaczniejszego indyka z morelami robi Mama Michała, lubię podanego z podpiekanymi ziemniakami i konfiturą z żurawiny. Za to dzisiaj podałam z kaszą gryczaną i obgotowanymi warzywami. Również wyszło smacznie.

Bananowiec

Bananowiec to kolejny deser na zimno z przepisu mojej Mamy, myślę, że zasmakuje Wam tak samo, jak wyśmienity sernik na zimno na krakersach bez żelatyny. A bananowiec to deser na bazie bananów, masła i galaretek. Jest po prostu wyśmienity. To jeden z tych deserów, które je się bez opamiętania. :) Przepis na bananowca jest naprawdę prosty, w zasadzie wystarczy wszystko wymieszać i schłodzić.

Pieczona kaczka z jabłkami

Przepis na pieczoną kaczkę z jabłkami, taki klasyk kuchni polskiej, danie idealne na spotkanie rodzinne czy niedzielny obiad. Kaczka mocno doprawiona majerankiem, pięknie rumiana i aromatyczna, a w środku nadziana jabłkami. Pycha. Do takiej kaczki proponuję pieczone ziemniaki lub kaszę, a jako dodatek konfiturę z żurawiny lub chutney śliwkowy (fantastycznie pasuje!).

Biały blok mleczny

Słodki biały blok mleczny z kolorowymi bakaliami to odmiana znanego polskiego przysmaku (głównie z czasów PRL-u) bloku czekoladowego. Ja mam słabość do takich słodkości, w porównaniu do oryginału blok mleczny jest bez kakao i ma więcej bakalii. Równie szybko znika ze stołu, wzbudzając zachwyt gości, którzy dopytują się „co to smacznego”. :)

Strucla makowa

Strucla makowa, czyli pyszny, świąteczny, drożdżowy makowiec, zawinięty kilka razy tak, by w przekroju utworzył się apetyczny „ślimaczek” z maku. Struclę makową proponuję przygotować w formie keksowej, dzięki temu Wam nie popęka i nie rozejdzie się na boki. Wyjdzie Wam piękny, kształty makowiec, który potem wystarczy polukrować i… zjeść. :)

Piernik z czekoladą

To najlepszy i najbardziej klasyczny piernik, jaki możecie sobie wyobrazić. Klasyczny przepis z rodzinnego notesu przerobiłam na wersję z czekoladą, w końcu nie tylko ja lubię dodawać do pierniczków kakao, by były bardziej ciemne i apetyczne. Piernik z czekoladą smakuje obłędnie, jest pyszny. Choć w pierwszej chwili może wydawać się twardy (tak, tak po upieczeniu ma dość twardą skórkę), w środku okazuje się idealny. I tu uwaga, ten piernik najlepiej przygotować na 2–3 dni przed świętami, wtedy nabiera najlepszego smaku, jego miąższ robi się też bardziej miękki, jak w murzynku.

Racuchy drożdżowe

Racuchy drożdżowe w wielu domach podawane są w święta, u mnie odwrotnie, zawsze gdy pojawiały się na stole, to było święto. Zazwyczaj przygotowywała je Babcia, najlepsze to te posypane cukrem pudrem. Typowo polskie danie, podobne do tradycyjnych placków z jabłkami. U mnie racuchy są zazwyczaj puste, ale możecie przygotować też racuchy z jabłkami.

Pańska skórka

Spełniłam marzenie swojego dzieciństwa, przygotowałam w domu pańską skórkę, ba! Cały woreczek pańskiej skórki. Przepis na pańską skórkę to chyba najbardziej strzeżona kulinarna tajemnica. W zasadzie wokół pańskiej skórki powstały już niesamowite historie! Nie znajdziecie nic na ten temat, poza tym, że pańska skórka sprzedawana jest na różnych odpustach oraz (a może przede wszystkim) na cmentarzach w Dniu Wszystkich Świętych i Zaduszki. Przyznaję, kiedy byłam mała, czekałam cały rok na pańską skórkę, a potem wracałam z pełnymi kieszeniami tego przysmaku.

Żurek staropolski z grzybami

Nie wyobrażam sobie świąt bez żurku! Ale na Boże Narodzenie proponuję wersję bardziej świąteczną – żurek staropolski z grzybami. To takie połączenie aromatycznej zupy grzybowej z żurkiem na domowym zakwasie. Pycha! Zupa tak pięknie pachnie, że zwabi do kuchni nawet największe niejadki.

Smalec

Najlepszy smalec robi mój Tato, namówiłam go, by podzielił się z Wami przepisem, tak jak kiedyś na swojego cytryniaka, który skradł Wasze serca. :) Przepis na smalec jest bardzo prosty, możecie pokusić się o różne dodatki, jak cebula czy jabłko, ale w dzisiejszej wersji smalec jest tylko ze skwarkami, za to jest ich naprawdę dużo.

Tatar

Jadacie tatara? U mnie w domu tatar zawsze gościł, najczęściej z pajdą świeżego chleba, ale również na kanapkach. Najlepszy tatar to ten przygotowany w domu, ze świeżego mięsa (polędwica wołowa) z dodatkiem cebuli i dużej ilości pieprzu. Do tego mogą być korniszony, kapary czy surowe żółtko. U mnie tego ostatniego nigdy nie było, Tato sięgał raczej po całe jajko i wysysał je, robiąc wydmuszkę. :) Jako mała dziewczynka strasznie się na to krzywiłam, teraz wspominam to z uśmiechem.

Metrowiec

Metrowiec to kolejne ciasto ze starego zeszytu, czyli jeden z tych deserów, które robiły nasze mamy i babcie. :) Przyznam, że metrowiec jest czasochłonny, ale za to wychodzi go naprawdę dużo, więc jest to fajne ciasto na różne przyjęcia rodzinne. W smaku dość proste. Tak naprawdę, to sypkie ciasto waniliowe i czekoladowe (to drugie przypomina troszkę murzynka), przełożone kremem budyniowo-maślanym. W sam raz do herbaty czy kawy.

Duszone jabłka do szarlotki

Kiedyś wszystkie rodzinne spiżarki zapełnione były słoikami z duszonymi jabłkami na szarlotkę. Uwielbiałam te jabłka nie tylko w cieście, ale również podane z ryżem albo po prostu na gorąco z cynamonem. Teraz w spiżarce już nie ma tak wielu słoików z przetworami, ale jak tylko mogę, to robię duszone jabłka. Takie jabłka są o niebo lepsze od kupnych, do szarlotki nadają się wyśmienicie, a podjadane na gorąco z cynamonem to prawdziwy rarytas. ;-)