Racuchy drożdżowe

Racuchy drożdżowe w wielu domach podawane są w święta, u mnie odwrotnie, zawsze gdy pojawiały się na stole, to było święto. Zazwyczaj przygotowywała je Babcia, najlepsze to te posypane cukrem pudrem. Typowo polskie danie, podobne do tradycyjnych placków z jabłkami. U mnie racuchy są zazwyczaj puste, ale możecie przygotować też racuchy z jabłkami.

Przygotowanie tych racuszków przypomina troszkę robienie pączków, tylko są łatwiejsze, bo nie muszą tak długo wyrastać, a wystarczy im podrastanie na patelni, na rozgrzanym oleju. Na Kaszubach podawane są ruchanki, czyli właśnie rodzaj racuchów drożdżowych o fikuśnej nazwie. :) Nazwa ta wbrew pozorom nie ma być sprośna, a wywodzi się od „ruszenia” drożdży. Za to u mnie w domu na racuchy mówiło się również pampuchy, choć obecnie raczej staram się, by pampuchy kojarzyły się z tymi na parze.

Rauchy to dla mnie wspomnienie dzieciństwa, dlatego, choć nie są zbyt zdrowe, sięgam po nie z przyjemnością. Polecam mocno oprószone cukrem pudrem, sprawdzą się również na święta. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Drożdże świeże rozpuszczam w mleku, suszonych nie trzeba rozpuszczać. Wszystkie składniki wrzucam do miski i mieszam. Zostawiam na 1–1,5 godziny wyrastania.

Krok 2. Ciasto powinno powiększyć objętość dwa razy.

Krok 3. Rozgrzewam olej, sprawdzam, czy już jest rozgrzany, kładąc odrobinę ciasta – jak są bąbelki, to już. Łyżkę za każdym razem maczam we wrzątku i nakładam na patelnię porcje ciasta. Smażę na średnim ogniu, aż będą złociste z obydwu stron. Ogień nie może być zbyt duży, ani zbyt mały, bo się nie dopieką w środku. Dlatego radzę Wam sprawdzić jednego racucha. Są zbyt brązowe – zmniejszcie ogień, surowe w środku – zwiększcie.

Racuchy zwane też ruchankami
Racuchy zwane też ruchankami
10 grudnia 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.