Sernik królewski z kokosem

Jak już na pewno wiecie uwielbiam serniki, uwielbiam nowe smaki serników, ale lubię też sięgać po przepisy z rodzinnego zeszytu. Dzisiaj popularny sernik królewski, ale z małym dodatkiem nowoczesności, bo z kokosem. Spodoba się tym z Was, którzy lubią tradycyjne, bardziej sypkie serniki na kruchym spodzie, a jednocześnie poszukują nowych smaków. Oczywiście, wiórki kokosowe możecie pominąć, ale ja jednak zachęcam, by je dodać, smak jest delikatny i fajnie komponuje się z czekoladowym, kruchym spodem.

Sernik królewski spodoba się wszystkim, jest tutaj kruchy spód i świetny wierzch (jak przy moim ulubionym pleśniaku). Warstwa serowa, jak wspomniałam, jest z tych tradycyjnych, a nie kremowych, jak przy serniku nowojorskim. Myślę, że chętnie będziecie do niego wracać. :) Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Najpierw robię kruchy spód. Odmierzam mąkę, dodaję cukier puder, proszek do pieczenia, cukier waniliowy, kakao oraz masło, i siekam. Dodaję jajka i zagniatam, aż ciasto będzie gładkie. Uwaga, raczej będzie maziste niż twarde, i to dobrze.

Krok 2. 1/3 ciasta chowam do lodówki, a resztą wyklejam formę. Wstawiam na 15 minut do nagrzanego do 180°C piekarnika.

Krok 3. W tym czasie przygotowuję masę serową. Białka oddzielam od żółtek, do żółtek dodaję cukier i kręcę kogel. Dodaję przyprawę do sernika lub aromat, masło i ucieram dalej, dodaję ser oraz wiórki kokosowe i miksuję dokładnie.

Krok 4. Ubijam pianę z białek na sztywno.

Krok 5. Mieszam pianę z resztą serowej masy i przekładam na podpieczony spód, na wierzch ścieram lub skubię ciasto, to, co odłożyłam. Nie przejmujcie się, jeśli troszkę się zatopi, to zależy od sera, ale wyjdzie na wierzch podczas pieczenia. Wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę ok. 1 godziny i 10–30 minut, czas zależy od sera i formy, dla rzadszych serów czas jest dłuższy. Stan upieczenia sprawdzam, poruszając formą – jeśli środek sernika już nie jest galaretkowaty, to sernik jest upieczony. Zostawiam, by całkowicie wystygł, najlepiej przez noc. Smacznego.

Przepis na sernik
Sernik królewski
Sernik królewski
Sernik królewski
26 marca 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.