Duszone jabłka do szarlotki

Kiedyś wszystkie rodzinne spiżarki zapełnione były słoikami z duszonymi jabłkami na szarlotkę. Uwielbiałam te jabłka nie tylko w cieście, ale również podane z ryżem albo po prostu na gorąco z cynamonem. Teraz w spiżarce już nie ma tak wielu słoików z przetworami, ale jak tylko mogę, to robię duszone jabłka. Takie jabłka są o niebo lepsze od kupnych, do szarlotki nadają się wyśmienicie, a podjadane na gorąco z cynamonem to prawdziwy rarytas. ;-)

Duszone jabłka do szarlotki wyjdą z każdej odmiany jabłek, choć im bardziej miękkie jabłka, tym lepiej. Pyszne antonówki czy niepozorna szara reneta będą jak znalazł, ale również twardsze jabłka będą akurat, trzeba tylko troszkę dłużej je dusić. Dla urozmaicenia radzę przygotowywać jabłka do szarlotki z kilku odmian.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Jabłka obieram ze skórki i kroję w kostkę. Przekładam do garnka, dodaję cukier i wodę, oraz ewentualnie sok z cytryny. Podgrzewam, aż jabłka będą miękkie, w zależności od odmiany, ok. 30–90 minut. Potem wekuję albo podaję. :)

Duszone jabłka na szarlotkę
Duszone jabłka na szarlotkę
26 maja 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.