Kuchnia polska

Strona 5 z 13

Najlepsze przepisy na dania kuchni polskiej, również dania regionalne. Specjalnością kuchni polskiej są potrawy mączne. Wszelkie pierogi czy kluski wpisują się w naszą kuchnię tradycyjną. Lubimy również zupy, zaś z dań mięsnych najczęściej jadamy dania z drobiu i wieprzowiny.

Ciasto Chatka Baby Jagi

Pewnie wielu z Was kojarzy to ciasto z dzieciństwem. Ciasto chatka Baby Jagi to deser bez pieczenia, prosty przysmak na bazie twarogu i herbatników udekorowany polewą czekoladową. Za każdym razem zachwyca gości i, co ważne, nie jest trudny do przygotowania. Wręcz przeciwnie, zrobienie chatki Baby Jagi zajmuje chwilę i nie trzeba wielu składników.

Leniwe

Leniwe pierogi czy leniwe kluski? Jak się je u Was nazywa? Przyznam, że nie wiem, skąd wzięło się określenie leniwe pierogi, bo przecież z tradycyjnymi pierogami mają niewiele wspólnego. U mnie to po prostu leniwe. Proste, szybkie i jedyne w swoim rodzaju.

Sernik z kruszonką

Sernik z kruszonką to kolejna wariacja na temat sernika, tym razem to sernik, który nie opada, nie ma spękań, za to na wierzchu ma kruszonkę, a dokładniej starte, chrupiące, kruche ciasto. Pod kruszonkę możecie włożyć owoce, warstwę kajmaku lub nic więcej nie dodawać.

Bigos myśliwski z dziczyzny

Trudno sobie wyobrazić święta bez bigosu, zapach, który rozchodzi się podczas jego gotowania, zawsze wypełnia cały dom. Tym razem proponuję bigos myśliwski z dziczyzny, o lekko dymnym aromacie. Przyznaję, że u mnie dziczyzna pojawia się sporadycznie, ale często o takie dania prosicie i ten bigos to strzał w dziesiątkę.

Sernik z brzoskwiniami

Przepis na tradycyjny sernik z brzoskwiniami, sernik na kruchym spodzie, z rewelacyjną masą serową, warstwą brzoskwiń i pyszną pianką oraz odrobiną kruchego ciasta! Sernik, który rozpływa się w ustach i mogę powiedzieć, że to jeden z najlepszych. Sernik z brzoskwiniami to sernik klasyczny, możliwe, że piekła taki Wasza babcia, jeśli szukacie tego smaku, to koniecznie i Wy musicie go zrobić.

Pierogi z serem

Przepis na pierogi z serem, jedne z moich ulubionych, w dodatku na słodko. Lubię je chyba tak samo, jak pierogi z jagodami czy z kapustą i grzybami, ale tamte są sezonowe, a pierogi z serem całoroczne. Lubię ich słodycz! Tego typu pierogi smakują mi najbardziej prosto z wody, ale można je też odsmażyć.

Ciasto brzdąc

Przepis na ciasto brzdąc, lekkie biszkoptowe ciasto, znane głównie w Wielkopolsce… chociaż może znacie je pod inną nazwą? Jest warstwowe, składa się z delikatnego jak puch biszkoptu i kremu na bazie bitej śmietany. Z wierzchu ozdobione jest takim klasycznym, cukierniczym wzorkiem w pasy.

Zupa jagodowa

Przepis na pyszną zupę jagodową, czyli typową, wakacyjną zupę owocową. Lubicie zupy na słodko? Mi się kojarzy z beztroskim dzieciństwem, szczególnie jeśli do zupy jagodowej dodacie słodkiej śmietany (polecam!!), wtedy smakuje, jak… zmiksowane pierogi z jagodami :) – tylko lepić nie trzeba. Smakuje, jak ten pyszny sos, który po zjedzeniu pierogów jagodowych zawsze zostaje na talerzu.

Sałatka jarzynowa

Lubicie sałatkę jarzynową? Ja bardzo! Sałatka jarzynowa gości u nas nie tylko w Wielkanoc, ale jest obowiązkowym daniem podczas wszystkich rodzinnych uroczystości, bez względu na to, czy to imieniny, czy niedzielny obiad. Pewnie w każdym domu jest trochę inny przepis na sałatkę jarzynową, ja dzisiaj prezentuję wersję klasyczną, ale chętnie poznam Wasze kombinacje. :)

Placek z owocami

Przepis na placek z owocami, czyli klasyczne ciasto z owocami przygotowane na bazie oleju. Proste i niesamowicie smaczne. Ja przygotowałam placek z truskawkami, ale śmiało truskawki możecie zastąpić śliwkami, rabarbarem czy nawet owocami mrożonymi. Ciasto jest przepyszne, pewnie część z Was kojarzy to ciasto, bo takie robiła babcia lub mama.

Ucierane ciasto z rabarbarem

Pyszne ucierane ciasto z rabarbarem, posypane kruszonką. To ciasto, które na pewno część z Was zna bardzo dobrze, może i Wam takie ciasto przygotowywała Babcia? Ucierane ciasto możecie zrobić z dowolnymi owocami, w sezonie najlepszy będzie rabarbar, potem truskawki, a pod koniec lata do ciasta dodajcie śliwki. Za każdym razem wyjdzie smacznie.

Wuzetka

Przepis na wuzetkę, klasyczne ciasto na czekoladowym biszkopcie przełożone bitą śmietaną. Biszkopt powinien być nasączony (bywa nieraz alkoholem), czasem dodatkowo jest warstwa dżemu. Wuzetka koniecznie powinna być podana z kleksem bitej śmietany. Wuzetka jest uważana za typowo warszawskie ciastko, które można dostać niemal w każdej kawiarni. Nazwa wuzetka pochodzi od trasy W-Z, chociaż niektórzy twierdzą, że to po prostu skrót od wypiek z kremem.

Forszmak

Rewelacyjne danie jednogarnkowe – forszmak, a dokładniej forszmak dragomirowski, czyli forszmak wzbogacony o ziemniaki, dzięki czemu zyskujecie pełne, sycące danie i nie musicie się martwić, z czym je podać. Nie oszukujmy się, forszmak to nie jest najlżejsza kuchnia, ale na pewno jest to kuchnia przesycona aromatami. Danie wywodzi się z kuchni kresowej, pięknie pachnie wędzonką, jest sycące i naprawdę chce się sięgnąć po dokładkę.

Stefanka na herbatnikach

Przepis mojej Mamy na kawową stefankę na herbatnikach. Odkąd pamiętam, to ciasto było najczęstszym ciastem imieninowym w naszej rodzinie. W sumie nie mam się co dziwić, stefanka na herbatnikach nie wymaga pieczenia, a jej przygotowanie jest bajecznie proste. Jako mała dziewczynka, ku wielkiej uciesze rodziców, często sama przygotowywałam to ciasto z niewielką pomocą dorosłych. Cóż, dawno stefanki kawowej nie robiłam, ale już to nadrabiam i Was również zachęcam do spróbowania.

Galart. Zimne nóżki

Tradycyjne mięsne galaretki, przygotowane na bazie nóżek wieprzowych, czyli zimne nóżki lub inaczej galat, a może galart. Lubicie? Jadacie? Czy może wolicie wersję usztywnianą żelatyną, np. galaretki z kurczakiem? Tradycyjne zimne nóżki są u mnie obowiązkową pozycją menu podczas niemal każdego spotkania rodzinnego, a już na pewno podczas świąt wielkanocnych. Przygotowuje je zawsze Tata, w ilościach niemal hurtowych. :)

Sernik rosa

Jeden z najbardziej klasycznych, babcinych serników, czyli sernik rosa albo jak wolicie sernik z rosą. Pyszny, tradycyjny, na kruchym spodzie z piankowym wierzchem (ale nie typową bezą!), który ma piękne kropelki złotej słodkiej rosy. Pycha! Sernik, który rozpływa się w ustach, bardzo klasyczny, więc dla wielbicieli domowych przepisów ze starego zeszytu. :)