Kuchnia polska

Strona 4 z 13

Najlepsze przepisy na dania kuchni polskiej, również dania regionalne. Specjalnością kuchni polskiej są potrawy mączne. Wszelkie pierogi czy kluski wpisują się w naszą kuchnię tradycyjną. Lubimy również zupy, zaś z dań mięsnych najczęściej jadamy dania z drobiu i wieprzowiny.

Miękkie kluski ziemniaczane

Delikatne kluski ziemniaczane, typowo polskie, przypominają kopytka choć są od nich bardziej miękkie i… brzydsze. To ostatnie nie jest jednak wadą. Kluski ziemniaczane do świetny dodatek do mięs, ale mogą z powodzeniem być samodzielnym daniem. Podane z owocami, cukrem, śmietaną smakują „jak u babci” :)

Zakwas z buraków

Jak zrobić zakwas z buraków? Pokażę wam domowy przepis na zakwas buraczany, może być wykorzystany jako zakwas do barszczu, ale też jest świetny do picia. Tak, tak! Zakwas z buraków jest niczym napój energetyczny, a poza tym ma wiele wartości i jest po prostu smaczny (serio!).

Kopytka najlepsze

Przepis na kopytka, pyszne polskie kluski z ziemniaków. To klasyczny przepis na ciasto na kopytka. Takie kluski możecie podać z cukrem (tak jadało się je u mnie), albo z sosem grzybowym, polane masłem, bułką tartą. Możliwości jest nieskończenie wiele.

Hałuszki podlaskie

Hałuszki z okolic Białowieży to zupełnie inne hałuszki niż podhalańskie. Dzisiaj pokażę wam te pierwsze, w dodatku hałuszki podlaskie podam na słodko w formie deseru. W oryginale hałuszki to takie kluseczki ziemniaczane (przypominające kopytka), które wypieka się w piecu. Ale można w knajpach dostać również smażone kluseczki, które smakują pysznie!

Babka ziemniaczana

Przepyszna babka ziemniaczana, aromatyczna, z odrobiną boczku. Smak Podlasia. Pamiętam kiedy pierwszy raz zostałam poczęstowana prawdziwą, podlaską babką ziemniaczaną przygotowaną przez mamę mojej przyjaciółki. Smak fantastyczny, pełny, no i ten aromat. Niby „tylko” ziemniaki, boczek, cebula, ale to danie jest świetne!

Syrniki – serniczki podlaskie

Serniczki podlaskie to rodzaj placków serowych serwowanych w barach mlecznych na Podlasiu czy domach. Dla wielu to smak dzieciństwa, podane ze śmietaną czy jogurtem (w mojej wersji), na słodko smakują bajkowo. Podlaskie serniczki przypominają wschodnie syrniki czy syrniczki.

Gołąbki w sosie pomidorowym

Przepyszne klasyczne gołąbki w sosie pomidorowym. Delikatne mięso, kapusta i sos. Klasyka. Jeśli szukacie pomysłu na niedzielny obiad to gołąbki będą świetnym pomysłem.

Sernik krakowski

Tradycyjny, pyszny sernik krakowski, taki jak zapewne pamiętacie, gdy robiły wasze babcie (a może nadal robią?). Sernik na tradycyjnym twarogu, z jajkami, z bakaliami i kratką z kruchego ciasta na wierzchu. To sernik klasyk, trzeba go zrobić by docenić ten smak.

Majonez

Przepis na szybki majonez, czyli najprostszy do zrobienia jaki wam tylko przyjdzie do głowy. Jeśli zastanawiacie się, jak zrobić majonez to zacznijcie od tego przepisu. Wychodzi delikatny, kremowy i na pewno się nie zetnie w trakcie ubijania.

Najlepszy schab pieczony

Oto najlepszy schab pieczony, taki, jak robiła wasza mama lub babcia. Soczysty, aromatyczny. Idealny na ciepło, ale także na zimno, pokrojony na cienkie plasterki, jako domowa wędlina.

Zupa nic

Wspomnienie mojego dzieciństwa, czyli pyszna zupa nic! Brzmi zabawnie? Nie wiem dokładnie skąd ta nazwa, ale taką zupę robiła mi moja mama, a mojej mamie babcia. Zupa to tak naprawdę coś pysznego i słodkiego, to taki deser.

Kogel mogel

Kogel-mogel to smak mojego dzieciństwa. Pamiętam ucieranie żółtek z cukrem na puszysty krem za pomocą małej łyżeczki. Bardzo tego nie lubiłam, ale ponad wszystko lubiłam kogel. Wiec z wielkim zacięciem ucierałam, tak aby każda drobinka cukru została roztarta o duraleksową szklankę a kogel przybrał piękny, jasno żółty kolor.

Kremówka napoleonka

Przepis na najlepszą kremówkę czy jak kto woli napoleonkę. Dla mnie to zawsze były dwa różne ciastka, ale podobno to kwestia regionu, bo czasem kremówka ma krem waniliowo-budyniowy a czasem tylko śmietankowy. Jestem ciekawa, pod jaką nazwą Wy znacie to ciastko. A może po prostu mówicie kremówka papieska lub kremówka wadowicka? :)

Zupa zacierkowa

Zapraszam Was na zupę zacierkową. Znacie? Na pewno, a jeśli nie to musicie to nadrobić. To taka klasyczna, bardzo prosta zupa w sumie „z niczego”. Jak byłam mała lubiłam, gdy robiła ją Babcia czy Tata. Tata zawsze dodaje skwarki, ale można je pominąć. W każdym razie, jeśli miałabym wymienić kilka tradycyjnych zup to prócz rosołu, pomidorowej czy żurku wymieniłabym właśnie zupę zacierkową.

Oponki serowe

Pewnie część z Was kojarzy oponki serowe z dzieciństwa :) Przysmak jakich mało, a co ważne bez wyrabiania, bez drożdży i dość szybkie do zrobienia. To ciasto z dodatkiem białego sera, oponki serowe są leciutkie, podczas smażenia ładnie rosną i robią się ślicznie złociste.

Placki z jabłkami

Danie mojego dzieciństwa: placki z jabłkami! Dzisiaj przepis prosty, który na pewno Was nie zawiedzie i każdy zrobi te placki z łatwością. Nie trzeba ubijać piany, szukać maślanki, wystarczą podstawowe składniki niemal, jak na naleśniki. Za to placki z jabłkami wychodzą najlepsze pod słońcem!