Bigos myśliwski z dziczyzny

Trudno sobie wyobrazić święta bez bigosu, zapach, który rozchodzi się podczas jego gotowania, zawsze wypełnia cały dom. Tym razem proponuję bigos myśliwski z dziczyzny, o lekko dymnym aromacie. Przyznaję, że u mnie dziczyzna pojawia się sporadycznie, ale często o takie dania prosicie i ten bigos to strzał w dziesiątkę.

Bigos z dziczyzny jest sycący, treściwy i bardzo, ale to bardzo smaczny. Do tego proponuję pajdę chleba (najlepiej wypiekanego w domu) i gorącą herbatę. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Przygotowanie zaczynam dzień wcześniej od namoczenia grzybków i śliwek. Zostawiam je na kilka godzin.

Krok 2. Kapustę kroję na mniejsze kawałki, zalewam wodą, dodaję startą marchewkę i przyprawy i gotuję.

Krok 3. Mięso kroję na mniejsze kawałki, obsmażam na tłuszczu, solę i jeszcze chwilę obsmażam.

Krok 4. Namoczone grzybki przepłukuję, kroję na małe kawałki, zalewam wodą (tyle, by przykryła) i gotuję. Śliwki kroję na kawałki, wody po moczeniu śliwek nie wylewam.

Krok 5. Do kapusty dodaję mięso, grzybki wraz z wywarem i śliwki wraz z wodą po ich moczeniu, mieszam.

Krok 6. Boczek i kiełbasę kroję na mniejsze kawałki, a cebulę w paski, podsmażam na tłuszczu. Dodaję do bigosu i mieszam.

Krok 7. Na koniec wlewam wino i dalej duszę. Bigos najlepszy jest trzeciego dnia, każdego dnia warto go podgrzać, bigos trzymam w lodówce. Podaję gorący z chlebem. Smacznego.

Wino do bigosu

Dobranie wina do bigosu z dziczyzny to nie lada wyzwanie, tym bardziej, że z bigosem kojarzą się mocniejsze trunki. Jeśli jednak chcecie podać do bigosu wino, to wybierzcie wino mocne, czerwone. Najlepiej to, którego użyliście do gotowania bigosu (to swoją drogą jest zawsze dobre rozwiązanie, jeśli macie wątpliwości, co podać, a do gotowania wykorzystaliście jakieś wino).

Do bigosu pasuje mocne, czerwone wino. Butelkę Shiraz-Malbec Trivento Mixtus kupiliśmy w Makro.

Wino do bigosu? Czemu nie
Wino do bigosu? Czemu nie.
14 listopada 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.