Pieczona kaczka z jabłkami

Przepis na pieczoną kaczkę z jabłkami, taki klasyk kuchni polskiej, danie idealne na spotkanie rodzinne czy niedzielny obiad. Kaczka mocno doprawiona majerankiem, pięknie rumiana i aromatyczna, a w środku nadziana jabłkami. Pycha. Do takiej kaczki proponuję pieczone ziemniaki lub kaszę, a jako dodatek konfiturę z żurawiny lub chutney śliwkowy (fantastycznie pasuje!).

Pieczona kaczka z jabłkami to jeden z tych przepisów, które zawsze się udają, ja dodatkowo dodałam troszkę miodu, dzięki czemu kaczka ma bardziej rumianą skórkę. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Przygotowuję marynatę. A jabłka kroję na ćwiartki.

Krok 2. Kaczkę smaruję marynatą z zewnątrz i od środka, do środka wkładam jabłka lekko oprószone majerankiem, z wierzchu kaczkę jeszcze dodatkowo posypuję majerankiem. Spinam wykałaczkami i wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika na 1,5 godziny. Przez pierwszą godzinę warto, by kaczka była przykryta, w trakcie pieczenia polecam raz kaczkę obrócić. Aby sprawdzić, czy kaczka jest upieczona, wystarczy wbić nóż – tłuszcz, który wypłynie, powinien być bezbarwny.

Kaczka z jabłkami
Kaczka z jabłkami
3 stycznia 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.