Kuchnia polska

Strona 12 z 13

Najlepsze przepisy na dania kuchni polskiej, również dania regionalne. Specjalnością kuchni polskiej są potrawy mączne. Wszelkie pierogi czy kluski wpisują się w naszą kuchnię tradycyjną. Lubimy również zupy, zaś z dań mięsnych najczęściej jadamy dania z drobiu i wieprzowiny.

Uszka z grzybami

Uszka z grzybami robiła zawsze Babcia, ale nie tak od święta, tylko częściej. Uszka nie za duże, nie za małe, tym razem mojej roboty, idealnie pasują do barszczu czerwonego, ale smakują też doskonale podane z gęstą śmietaną. Ja swoje uszka z grzybami wycinałam kieliszkiem od szampana, dlatego są dobre i do zupy, i jako samodzielne danie.

Wigilijny kompot z suszu

Kompot z suszu to obowiązkowa pozycja na wigilijnym stole. Mam ogromną słabość do tego napoju, a poza tym poprawia trawienie po wielkim obżarstwie. Wigilijny kompot z suszu musi być i już. :)

Barszcz czerwony klarowny z jajkiem

Długo nie dawałam się przekonać mojemu Mężowi, że jada się barszcz czerwony z jajkiem. :) Zawsze jajko kojarzyło mi się z białym barszczem. Okazuje się jednak, że jest bardzo smaczny, a połączenie proste, tanie i pyszne. A skoro jadało się tak w rodzinnym domu Michała, to i u nas tak będzie, w zasadzie to fajna alternatywa dla barszczu z uszkami.

Makowiec

Powolutku zbliżają się Święta i jest to dobry moment na testowanie różnych przepisów, żeby w przedświątecznej gorączce nie zastanawiać się, który wybrać. Tym razem zrobiłam makowca podobnego w smaku do bułeczek drożdżowych z makiem. Ciasto jest podobnie puszyste i lekkie, masa makowa jest pyszna (dodaję sporo bakalii). Mi bardzo ten makowiec odpowiada.

Mięso mielone z kurkami – danie szybkie

Mięso mielone z kurkami to takie danie kryzysowe, gdy mamy niewiele czasu. Przygotowanie zajmuje kilka chwil, a bardzo syci. Ja robiłam ze świeżymi kurkami, ale można je zastąpić innymi grzybami. Takie mięso najbardziej mi smakuje z kluskami śląskimi, ale można też ugotować do niego makaron typu rurki lub kokardki.

Wigilijna zupa grzybowa

Zupa grzybowa to jedna z moich ulubionych. I nieprawda, że jadam ją jedynie na Wigilię. Jednak to właśnie ze Świętami zupa grzybowa kojarzy mi się najmocniej. U nas świeta zdarzały się często – zawsze, kiedy odwiedzała nas Babcia, było świątecznie, ponieważ gotowała dla swoich wnuczek ich ulubioną zupę grzybową i namawiała na kolejny talerz. A ta zupa była taka pyszna, że za każdym razem mogłam jeść, jeść i jeść.

Pierogi z kapustą i grzybami

Uwielbiam pierogi z kapustą i grzybami. Bez pierogów nie ma Świąt! :) Ostatnio postanowiłam zrobić nam małe biesiadowanie przedświąteczne, narobiłam całą górę pierogów. Mój Mąż, gdy tylko poczuł co robię, uznał, że mamy Święta. I bardzo go to ucieszyło, tak bardzo, że zjedliśmy we dwójkę całą porcję – dodam, że wielką!

Kapusta z grzybami

Najprostsza i najmniej pracochłonna wersja wigilijnej kapusty z grzybami. U mnie najczęściej jedzona bez dodatków, jako oddzielne danie, ale można ją też podać z łazankami. Prosta, aromatyczna i bardzo, bardzo świąteczna.

Belzebubki, czyli pyszne kotlety rybne

Belzebubki to rodzaj kotletów rybnych. Nie wiem, czemu tak się nazywają, ale wiem, że są pyszne. Od zwykłych kotlecików rybnych odróżnia je zawartość tuńczyka i płatków owsianych. Poza tym, ja starałam się nie mielić ryby zbyt drobno, lecz pozostawić jak największe kawałki.

Pyszny rosół

Niby w przygotowaniu rosołu nie ma nic trudnego, jednak moim zdaniem dobry rosół powinien być aromatyczny, klarowny i niezbyt tłusty. A nie zawsze taki jest. Najlepiej smakuje z cienkim makaronem typu nitki albo wstążki. Rosół to dla mnie taka zupa, która powinna być jak najmniej „udoskonalana”, dlatego rezygnuję z wszelkiego rodzaju kostek rosołowych. Ten sam smak (a nawet lepszy, bez zielonych oczek) można osiągnąć, gotując po prostu kurczaka, najlepiej te chudsze fragmenty (piersi czy skrzydełka), wtedy rosół będzie mniej tłusty i nie będą po nim pływać wielkie oka.

Kluski śląskie

Pyszne, proste i polskie. Zupełnie zapominamy o smakach z naszej polskiej kuchni. Wszędzie spaghetti, tagliatelle i penne… a kto pamięta o pysznych kluskach? Dajmy na to kluski śląskie. Ich zrobienie zajmuje 20 minut, a smaku nie da się porównać z jakimkolwiek makaronem czy kupnymi kluskami. Oczywiście, sama zajadam się włoskimi makaronami, ale sięgając po nasze kluski, zawsze czuję to samo pyszne zaskoczenie.

Kapuśniak – najlepszy

Uwielbiam prawdziwy, pyszny kapuśniak! Ten aromat i smak. Mogłabym go jeść łyżkami bez końca. Zapach, który roznosi się po domu podczas gotowania jest prawie tak samo intensywny, jak podczas przygotowywania grochówki. Po prostu ślinka cieknie na samą myśl o tej zupie.

Zupa krem grzybowa

Uwielbiam zupę grzybową. Tym razem jednak zrobiłam zupę krem. Bardzo gęstą, bardzo aromatyczną i bardzo, ale to bardzo smaczną! Zupa gęsta, może być z łazankami lub z małymi pasztecikami. Inną opcją są małe, lekko słone ptysie.

Knedle ze śliwkami

Sezon na śliwki to też sezon na knedle! Knedle ze śliwkami smakują najlepiej jeszcze ciepłe, dopiero co wyjęte z wody. Ja zawsze jadłam je posypane bułką i cukrem, u mojego Męża jadło się ze śmietaną i z cukrem. I jedne, i drugie są pyszne, ciekawa jestem, jak się u Was jada?