Kuchnia polska

Strona 11 z 13

Najlepsze przepisy na dania kuchni polskiej, również dania regionalne. Specjalnością kuchni polskiej są potrawy mączne. Wszelkie pierogi czy kluski wpisują się w naszą kuchnię tradycyjną. Lubimy również zupy, zaś z dań mięsnych najczęściej jadamy dania z drobiu i wieprzowiny.

Kurczak w sosie musztardowym

Przepyszny obiad, aromatyczny i smakowity. Piersi kurczaka w sosie musztardowym radzę podawać z ryżem i fasolką szparagową. Właśnie w taki sposób ugościła nas kiedyś moja psiapsiółka Ola i muszę przyznać, że danko pycha! W końcu zrobiłam sama i zjedliśmy je z przyjemnością.

Jajka faszerowane pieczarkami

Jajka to bardzo wdzięczny temat, tym razem jajka faszerowane pieczarkami. Pyszne. Najlepsze pierwszego dnia, bo potem pieczarki nieładnie ciemnieją, choć nadal są smaczne. Takie jajka to niewątpliwie urozmaicenie stołu i to nie tylko wielkanocnego.

Piegusek. Ciasto makowe z białek

Piegusek! Któż go nie zna. ;-) Uwielbiam to ciasto odkąd pamiętam, jest mięciutkie, puszyste i pysznie makowe. Te słodkie piegi, ten smak i ten… wygląd. Lubię to ciasto za wszystko. Ciasto makowe z białek jest genialne w smaku i jest świetnym sposobem na wykorzystanie samych białek.

Jajka sadzone z ziemniaczkami

Dla mnie obiad nad obiadami, moje ulubione danie – jajka sadzone z ziemniaczkami. Zdaję sobie sprawę, że brzmi to banalnie, ale właśnie to proste danie lubię chyba najbardziej. Jajka koniecznie z takim ładnym żółtkiem, ściętym, ale nie przypalonym białkiem i malutkie ziemniaczki posypane koperkiem.

Barszcz biały

Lubię zapach gotowanego białego barszczu z kiełbaską, białą kiełbaską. Lubię jego zabielony kolor, a przede wszystkim lubię jego smak. Prawdziwy barszcz biały powinien być na boczku, kiełbasce i zabielony śmietaną. I koniecznie musi być na zakwasie. Na pszennym zakwasie.

Pulpeciki w sosie koperkowym

Ich smak zna pewnie większość z Was. Pulpeciki w sosie koperkowym to smak dzieciństwa. Są niesamowicie delikatne, a jednocześnie aromatyczne i na pewno nie są mdłe. O nie! Są pyszne! Delikatne kulki mięsa wieprzowego w jasnym sosie koperkowym. Mmmm… i ten aromat, który unosi się w kuchni podczas gotowania.

Budyń waniliowy

Ostatnio robiłam budyń czekoladowy, a teraz czas na waniliowy. W zasadzie sama nie wiem, który lepszy. ;-) Ten to budyń z prawdziwą wanilią, ja podaję go z sokiem malinowym i odrobinką dżemu. Dokładnie tak, jak podawała mi Mama, gdy byłam mała. Nie pamiętam, czy lubiłam bardziej budyń czy sok.

Kociołek ziemniaczano-parówkowy

Kociołek ziemniaczano-parówkowy to rodzaj zapiekanki ziemniaczanej z parówkami. Proste danie, do zrobienia którego potrzebne są głównie ziemniaki i parówki, a reszta to zioła, czosnek, parmezan i śmietana. To właśnie mieszanka ziół sprawia, że to danie jest niesamowicie aromatyczne. Lubię eksperymentować z ziołami, dobieranie przypraw to coś zupełnie innego niż nasypanie gotowca z paczki.

Faworki

Długo zbierałam się do faworków, aż w końcu poniosły mnie przygotowania do Tłustego Czwartku, zaszalałam i zrobiłam ich całą górę. Faworki są pyszne! Zresztą przepis nie byle jaki, bo mam go od mistrzyni faworkowej, znajomej mojej Babci. Pani Krysia robi najlepsze faworki na świecie i chociaż ja jeszcze tej sztuki nie opanowałam do perfekcji, to i mi wyszły pyszniutkie.

Zupa paprykowa

Rozgrzewająca zupa, która samą swoją barwą potrafi przyspieszyć krążenie. Intensywnie czerwona, bardzo esencjonalna, gęsta… pyszna zupa paprykowa! Najlepsza z małymi groszkami ptysiowymi, ja dodatkowo czasem posypuję ją jeszcze startym żółtym serem – świetna kompozycja.

Domowy budyń czekoladowy

Czy budyń jest passe? Tak sobie właśnie o tym myślę i mam wrażenie, że nie jest modny. Ciekawa jestem, kiedy ostatnio jedliście budyń. Ja sama wykorzystuję go jedynie jako krem do tortów, a jako deser? Wstyd się przyznać, ale od dawna nie.

Omlet

Puszysty, idealny omlet, tym razem z serkiem waniliowym i owocami. Odwiedziliśmy kuchnię moich rodziców i zaserwowali nam swoje omlety. Dzisiaj omlet Mamy, a lada moment Taty. ;-)

Ruskie pierogi

Bardzo lubię ruskie pierogi, szczególnie te domowe. Lubię „napakować” je farszem tak, żeby były bardzo pękate. Lubię podsmażone na patelni z odrobiną cebulki na wierzchu. Lubię.

Placuszki z jabłkami

Uwielbiam placuszki z jabłkami, kojarzą mi się z domem rodzinnym. Mama smażyła górę placuszków, a my gorące podkradaliśmy z talerzy. Lubię posypane cukrem pudrem, najlepiej obficie. Zawsze każdy placuszek posypuję pudrem, a jeśli gdzieś jest niedosypane, zawsze to poprawiam.

Barszcz z uszkami

W niektórych domach w Wigilię podaje się barszcz czerwony z uszkami, a w innych zupę grzybową. A jak jest u Was? U mnie zazwyczaj jest zupa grzybowa z łazankami, ale w tym roku był też barszcz z uszkami. Gorący, czerwony barszczyk z miękkimi uszkami z nadzieniem z suszonych grzybów.