Najlepsze przepisy na dania kuchni polskiej, również dania regionalne. Specjalnością kuchni polskiej są potrawy mączne. Wszelkie pierogi czy kluski wpisują się w naszą kuchnię tradycyjną. Lubimy również zupy, zaś z dań mięsnych najczęściej jadamy dania z drobiu i wieprzowiny.
Zanim nadejdzie czas na śliwki i śliwkowe knedle, warto sięgnąć po truskaweczki i zrobić knedle z truskawkami! Są niesamowicie smaczne, ja swoje polałam gęstą śmietaną, delikatnie posypałam cukrem, udekorowałam kawałkami truskawek i listkami świeżej mięty. Pycha! To takie letnie danie, które jem z przyjemnością.
Danie idealne na lato, czyli młoda kapusta z koperkiem podana z młodymi ziemniaczkami. Ach! Jakie to jest pyszne, polskie danie. Mi nic więcej do tego nie trzeba, jeśli jednak macie ochotę na niewegetariańską wersję, to dodajcie do tego kotleta schabowego i już macie idealny obiad na niedzielę. ;-)
Sezon na rabarbar jeszcze trwa, więc warto z niego korzystać. Tym razem knedle z rabarbarem. Lekko kwaśne, mimo że dodałam cukru do środka, smaczne i bardzo letnie.
Najprostsze pomysły czasem bywają najlepsze i dlatego dzisiaj zapraszam Was na fasolkę szparagową polaną bułeczką, czyli dokładnie taką, jaką lubię najbardziej. Sama fasolka jest niskokaloryczna, więc ja dodaję do niej bez wyrzutów sumienia troszkę kalorii w postaci maślanej bułeczki. ;-)
Z przyjemnością sięgam po domowe małosolne ogórki, są takie smaczne! Przygotowanie ich w domu jest dziecinnie proste, a takie domowe ogórki to wspaniały dodatek do sałatek, śniadania czy obiadu. U mnie takie ogórki są przez całe lato i każdy je uwielbia.
Tak! Sezon na truskawki w pełni, dlatego zrobiłam pierogi z truskawkami. Rewelacyjne, pyszne, smaczne, po prostu mniam, mniam. Uwielbiam pierogi owocowe, jedne z moich ulubionych to oczywiście pierogi z jagodami, ale te z truskawkami są równie dobre.
Smak tej zupy bardzo dobrze zapamiętałam i choć długo jej nie jadłam, teraz z przyjemnością ją zrobiłam. Zupa szczawiowa jest lekko kwaśna, przygotowałam ją dokładnie tak, jak moi rodzice. Ze świeżego szczawiu, z ćwiartkami ugotowanego na twardo jajka i ziemniaczkami posypanymi pietruszką. Pycha.
Za oknem jest już coraz cieplej, więc czas na pyszny chłodnik. Dzisiaj proponuję Wam chłodnik z botwinką. Delikatny, smaczny, po prostu pycha. Latem robię zazwyczaj chłodnik z buraczków, ale wiosną, kiedy pojawiają się młode, małe buraczki z listkami, to najchętniej zjadam właśnie taki na botwince.
Tym razem wątróbka w innej odsłonie, mianowicie wątróbka z gruszką lub jabłkiem. Ostatnio zrobiłam z gruszką i wyszła rewelacyjnie, wcześniej zawsze sięgałam po jabłko. I jeden, i drugi owoc smakują w tej kombinacji świetnie. W porównaniu do wątróbki z cebulką, ta jest delikatniejsza i jakby słodsza. Wiele daje też majeranek, którego w tym przepisie nie ma się co bać.
Uwielbiam bigos, szczególnie taki dobrze zrobiony, polski. Mój Mąż robi najlepszy bigos, zazwyczaj jest go wielki gar, a miska takiej strawy potrafi rozgrzać nawet w najbardziej mroźny dzień. Pycha. Ten przepis jest na bigos staropolski, z wieloma rodzajami mięsa, grzybkami, śliwkami i winem. Znam wiele kombinacji tej potrawy, ta jest klasyczna i treściwa.
Pewnie wiele z Was nie przepada za wątróbką, a szkoda, bo można ją podać w taki sposób, że będzie pyszna. Mój Mąż się przekonał, więc może i Wy spróbujecie zrobić wątróbkę drobiową z cebulą? O czym warto pamiętać? Po pierwsze i najważniejsze, proponuję wybrać wątróbkę drobiową. Jest delikatniejsza, bardziej hmmm… miękka i moim zdaniem smaczniejsza.
U mnie w domu zawsze robiło się ćwikłę. Ćwikła to nic innego, jak buraczki doprawione chrzanem, czasem dodatkowo skropione cytryną. Dla mnie to idealny dodatek do pasztetów, wędlin i jajek. Zawsze na stole świątecznym jest ćwikła.
Bardzo lubię mizerię, a moja ulubiona to mizeria na słodko. Świeży ogórek, gęsta śmietana i cukier – idealny dodatek do obiadu. Jeśli kotlety schabowe, to najchętniej z mizerią, jeśli jajka sadzone to także z mizerią… mogłabym wymieniać długo, to po prostu smaczna sałatka.
Zapraszam Was na pyszne gołąbki! Gołąbki bardzo delikatne, takie, które mogą zjeść też najmłodsi. :) Zawsze lubiłam to danie. Kiedyś odpakowywałam wnętrze z liścia kapusty i wyjadałam tylko środek, porzucając resztę. Dzisiaj jem całe gołąbki z przyjemnością.
Zawsze miałam słabość do babeczek z budyniem. Każde odwiedziny w cukierni kończyły się zakupem małej, budyniowej babeczki i choć nie zawsze trafiałam na pyszną, to i tak za każdym razem kusiły mnie w gablotce. I tak jest do dziś, z tą różnicą, że w końcu zrobiłam sama, swoje babeczki z budyniem.
Makaron domowy, cienki, idealny na przykład do rosołu. Jego zrobienie wymaga niewiele czasu, ale przydaje się do tego chociażby prosta maszynka, która ułatwia wałkowanie, a potem cięcie makaronu na wąskie paseczki.