Jajka sadzone z ziemniaczkami

Dla mnie obiad nad obiadami, moje ulubione danie – jajka sadzone z ziemniaczkami. Zdaję sobie sprawę, że brzmi to banalnie, ale właśnie to proste danie lubię chyba najbardziej. Jajka koniecznie z takim ładnym żółtkiem, ściętym, ale nie przypalonym białkiem i malutkie ziemniaczki posypane koperkiem.

To taki polski obiad, niby nic, a takie pyszne! Jeśli jeszcze dodać do tego mizerię albo moją ulubioną sałatkę z marchewki, to nic więcej mi nie trzeba.

W zasadzie nie ma nic trudnego w jajkach sadzonych z ziemniaczkami, ale przyznam się, że jeszcze kilka lat temu nie umiałam tak ładnie sadzać jajek, by żółtko się nie rozlało i zostało takie lekko „na miękko”, a białko było fajnie ścięte. Tak uwielbiam. Kiedyś robiłam za szybko, za wysoko, za gorąco, a okazuje się, że lepiej robić wolniej, niżej i na mniejszym ogniu – zawsze wychodzą mi teraz pyszne :)

Mój zagraniczny znajomy ostatnio pierwszy raz próbował sadzonych jajek z ziemniaczkami. Wydawało mi się, że to danie znają wszyscy, a jednak nie. :) Polecam więc każdemu. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Ziemniaczki gotuję na miękko w osolonej wodzie. (Umyte i obrane ziemniaki wkładam do zimnej, osolonej wody i gotuję, aż będą miękkie po wbiciu widelca).

Krok 2. Na patelni rozpuszczam masło na średnim ogniu. Ogień zmniejszam i nisko nad patelnią rozbijam jajko i sadzam na patelni. Sadzam, nie zrzucam :) Potem kolejne i kolejne. Delikatnie posadzone z niskiej wysokości nie rozwalą się :) Posypuję troszkę solą.

Krok 3. Smażę na niewielkim ogniu. Na większym ogniu jajka będą podskakiwać i będą się robić różne bąbelki, a żółtko przy którymś podskoku może się rozlać. Na niewielkim ogniu będą idealnie ścięte, gładkie i pyyyszne. Smażę, aż białko będzie całkowicie bielutkie. Podaję z ziemniaczkami posypanymi koperkiem. Smacznego.

Jajka sadzone z ziemniaczkami
Jajka sadzone z ziemniaczkami
15 marca 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.