Pyszny rosół

Niby w przygotowaniu rosołu nie ma nic trudnego, jednak moim zdaniem dobry rosół powinien być aromatyczny, klarowny i niezbyt tłusty. A nie zawsze taki jest. Najlepiej smakuje z cienkim makaronem typu nitki albo wstążki. Rosół to dla mnie taka zupa, która powinna być jak najmniej „udoskonalana”, dlatego rezygnuję z wszelkiego rodzaju kostek rosołowych. Ten sam smak (a nawet lepszy, bez zielonych oczek) można osiągnąć, gotując po prostu kurczaka, najlepiej te chudsze fragmenty (piersi czy skrzydełka), wtedy rosół będzie mniej tłusty i nie będą po nim pływać wielkie oka.

Rosół jest jedną z tradycyjnych, polskich zup, dlatego uważam, że warto mu poświęcić troszkę czasu.

Przepis na rosół zapewne każdy z Was ma troszkę inny, indywidualny. U mnie robi się taki rosół od kilku pokoleń i taki mi smakuje. Dla mnie to smak dzieciństwa, który mam nadzieję i Wam przypasuje. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Do garnka nalewam wody i wkładam chude kawałki kurczaka, lekko solę i gotuję na niewielkim ogniu, by pyrkało, a nie buzowało.

Krok 2. W tym czasie zajmuję się warzywami. Marchewkę, pietruszkę, selera i cebulkę obieram i kroję na mniejsze kawałki. Natkę pietruszki siekam.

Krok 3. Po ok. 30 minutach, kiedy kurczak się zagotuje, trzeba odszumować zupę, czyli zdjąć łyżką różne śmietki i kłaczki pływające po wierzchu. Następnie dodaję warzywa (tak, również część natki pietruszki, troszkę jednak zostawiam do posypania na talerzu). Sypię solą i pieprzem i dalej gotuję.

Krok 4. Rosół powinien się gotować około 2 h, na niewielkim ogniu. To pozwala wyciągnąć z niego pyszny aromat. Podaję z cienkim makaronem lub wstążkami, sypię natką pietruszki – smacznego!

Rosół
Rosół
27 października 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.