Bułeczki z Hotelu Parker House w Bostonie

Mięciutkie, leciutkie i delikatnie maślane bułeczki, a w zasadzie chlebek. Bułeczkom nadałam kształt chlebka i bardzo mi się taka wersja spodobała. Są świetne i łatwo się je robi – czego chcieć więcej?

Bułeczki z Hotelu Parker House w Bostonie to propozycja w kolejnej edycji „Weekendowej Piekarni”, którą tym razem prowadzi Atina. Muszę przyznać, że są wyśmienite. Bardzo nam zasmakowały i na pewno wejdą do naszego stałego repertuaru.

Smakują świetnie ze wszystkim, pyszne zarówno z konfiturą, ale i serem żółtym. Bardziej wytrawne z wędliną, a z twarożkiem wydają się słodsze. Takie pieczywo w sam raz na śniadanie. Ze wszystkim smaczne :)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Drożdże rozczyniam w mleku (jeśli są świeże, a jeśli instant, to wsypuję do miski). Do miski wrzucam wszystkie składniki ciasta i mieszam.

Krok 2. Następnie przekładam na blat i zagniatam, ciasto jest bardzo proste do wyrabiania.

Krok 3. Formuję w kulkę i smaruję rozpuszczonym masłem. Władam do miski i odstawiam do wyrastania na 1,5 h. [na zdjęciu przed wyrastaniem]

Krok 4. [na zdjęciu po wyrastaniu]. Wyjmuje z miski, zagniatam parę razy i wałkuję na prostokąt o wymiarach 20x40 cm.

Krok 5. Prostokąt dzielę na dwa paski 10 cm, a następnie te paski na 4 części. (Można też na 4 paski po 5 cm i każdy na 4, wtedy wyjdzie 16 sztuk). Każdy mały prostokącik smaruję masłem i składam na pół (ale takie nierówne pół, tak, że zostaje 1 cm nadmiaru).

Krok 6. Te złożone kawałki układam w keksówce jeden za drugim (właśnie na tym nadmiarowym kawałku układam kolejne kawałki, tak, by zachodziły na siebie). Przykrywam i odstawiam na 45 minut do wyrośnięcia.

Krok 7. [na zdjęciu wyrośnięte bułeczki, tworzące chlebek, w keksówce]. Smaruję po wierzchu masłem stopionym i wstawiam do nagrzanego piekarnika do 220°C na 15–20 minut (zazwyczaj wystarczy mi 15 minut). Smacznego.

Chlebek z hotelu Parker House
Chlebek z hotelu Parker House
26 października 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.