Uszka z grzybami

Uszka z grzybami robiła zawsze Babcia, ale nie tak od święta, tylko częściej. Uszka nie za duże, nie za małe, tym razem mojej roboty, idealnie pasują do barszczu czerwonego, ale smakują też doskonale podane z gęstą śmietaną. Ja swoje uszka z grzybami wycinałam kieliszkiem od szampana, dlatego są dobre i do zupy, i jako samodzielne danie.

Zdaję sobie sprawę z tego, że coraz mniej osób lepi uszka, większość po prostu kupuje. A szkoda, bo jednak te domowe są najlepsze, aromatyczne, ciasto mają gładkie i nie za grube, a farszu… a farszu mają tyle, ile dusza zapragnie. Ja lubię domowe uszka. A żeby nie dać się szaleństwu, takie uszka można przygotować kilka dni wcześniej i po prostu zamrozić, a w Wigilię siup do wrzątku i gotowe.

Jeśli jednak nie macie czasu na uszka, nie zapominajcie o nich w ciągu roku, podane ze śmietaną smakują wybornie. Nie tylko od święta. :)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Grzyby gotuję w niewielkiej ilości wody. Ja najczęściej robię przy okazji zupę grzybową i wykorzystuję do zrobienia uszek właśnie grzyby z zupy.

Krok 2. Cebulę siekam drobniutko, ugotowane grzyby również. Na patelnie wlewam oliwę (ewentualnie inny tłuszcz) i podsmażam cebulkę. Po chwili dodaję grzyby i doprawiam solą i pieprzem i podsmażam kilka minut. Odstawiam do wystudzenia.

Krok 3. Czas na ciasto do uszek. Na stolnicę wysypuję mąkę, wbijam jajko i dodaję wodę i zagniatam gładkie ciasto. Ilość wody podałam orientacyjną, bo jajka są różnej wielkości. Ciasto powinno być delikatnie lepkie, takie, aby łatwo się potem zlepiało.

Krok 4. Dzielę ciasto na mniejsze części (tak mi się łatwiej wałkuje). I wałkuję dość cienko.

Krok 5. Układam farsz na cieście, a następnie zawijam brzeg ciasta i zlepiam.

Krok 6. Kieliszkiem wycinam półksiężyce (ja używam kieliszka do szampana, ale można mniejsze). Następnie lepię uszka, czyli łączę rogi półksiężyca i wywijam grzbiecik.

Krok 7. Uszka wrzucam do osolonego wrzątku i gotuję kilka minut (max 5) od ponownego zawrzenia wody. Podaję ze śmietaną albo do czerwonego barszczu.

Uszka z grzybami
Uszka z grzybami
20 grudnia 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.