Kapusta z grzybami

Najprostsza i najmniej pracochłonna wersja wigilijnej kapusty z grzybami. U mnie najczęściej jedzona bez dodatków, jako oddzielne danie, ale można ją też podać z łazankami. Prosta, aromatyczna i bardzo, bardzo świąteczna.

Kapusta z grzybami kojarzy mi się ze Świętami, Wigilią, rodzinną atmosferą. Towarzyszący przygotowywaniu kapusty z grzybami zapach jest dla mnie jednym z bardziej charakterystycznych dla Świąt. To niesamowite, jak niektóre zapachy kojarzą się z konkretnymi wydarzeniami i jak zapach wprowadza nastrój. Tym razem świąteczny. Zapraszam do stołu.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Grzyby gotuję, ale jeszcze lepiej wykorzystać te z zupy. Jeśli gotuję, to potem zamiast zalewać wrzątkiem, zalewam kapustę wywarem z gotowania (!), ale o tym jeszcze wspomnę. Cebulę kroję drobno, kapustę i grzybki też.

Krok 2. Cebulę podsmażam na oliwie, następnie dorzucam kapustę i grzyby. Chwilę podsmażam na niewielkim ogniu.

Krok 3. Dolewam 1,5 szklanki wrzątku (lub wywaru, w którym gotowały się grzyby), dodaję sól, pieprz i ewentualnie liść laurowy. Przykrywam i duszę na niewielkim ogniu, aż cały płyn odparuje. Podaję w miseczkach samodzielnie, a najlepiej z małymi łazankami. Smacznego.

Kapusta z grzybami na Wigilijny stół
Kapusta z grzybami na wigilijny stół
21 listopada 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.