Pierogi znane są głównie w Polsce i u naszych wschodnich sąsiadów. U nas najpopularniejsze są pierogi z kapustą i grzybami oraz pierogi z jagodami, zaś w Rosji królują pielmieni. Również w innych krajach europejskich odpowiedników pierogów nie brakuje. Dajmy na to włoskie ravioli czy tortellini.
Latem nie wyobrażam sobie nie zjeść owocowych pierogów, uwielbiam je! Dzisiaj pierogi z borówkami amerykańskimi. Bardzo smaczne, stanowią dość mocne zagrożenie dla pierogów z jagodami, chociażby dlatego, że borówki łatwiej dostać. Jeśli do tej pory myśleliście, że z borówek nie można zrobić pierogów, a jedynie można je jeść do owsianki czy gofrów, to wyprowadzam Was z błędu. Borówki świetnie sprawdzają się jako nadzienie do pierogów czy ciast.
Rewelacyjne domowe pierogi z mięsem, z delikatnego ciasta, nadziane farszem po same brzegi. Pierogi możecie podać podsmażone, ze zrumienioną cebulką lub skwarkami, albo prosto z wody. Ja zawsze robię talerz podsmażonych, a drugi prosto z wody. Obydwa szybko znikają.
Aromatyczne pierożki z ciasta wonton gotowane na parze. Nadziałam je kawałkami kurczaka, fetą oraz suszonymi pomidorami, całość doprawiłam tymiankiem i sosem sojowym. Muszę przyznać, że wyszły rewelacyjnie. Takie pierożki możecie również usmażyć, ale w wersji „na parze” są na pewno delikatniejsze.
Zebrałam w jednym miejscu wszystko, co musicie wiedzieć o robieniu pierogów. Przygotowanie pierogów nie jest trudne, a może nasz krótki przewodnik zachęci Was do zrobienia własnych. Mam kilka sposobów na ciasto pierogowe, ulubione farsze do pierogów i sposoby lepienia pierogów. Jeśli Wy macie swoje własne, to koniecznie się nimi podzielcie. :)
Prawdziwy rarytas w naszej rodzinie, bez którego trudno wyobrazić sobie wigilijny stół. Smażone pierożki z grzybami, często nazywane u nas grzybowymi ciasteczkami, to rodzaj niewielkich pierogów z ciasta krucho-śmietanowego, które po usmażeniu są delikatnie chrupiące i niesamowicie smaczne.
Posmakowały nam ostatnie pierogi z wołowiną oraz pierogi z mąki żytniej, dlatego tym razem mix – szare pierogi z mięsem wołowym. Ciasto z mąki żytniej (stąd kolor). W dodatku są duże, co spodoba się wszystkim leniuszkom (mniej do lepienia).
Pyszne pierogi z farszem z mięsa wołowego i papryką, takie troszkę jesienne i bardzo sycące. Polecam prosto z wody, posypane natką pietruszki, wtedy przypominają moje ulubione pielmieni podawane w rosołku. A jeśli lubicie bardziej zdecydowane smaki, to radzę Wam pierogi z wołowiną podsmażyć i podać z ostrym ketchupem. Smacznego.
Kolejny pomysł na buraki, czyli pierogi z buraczkami i ricottą. Mają delikatny smak, są fantastycznie różowe i będą dobre zarówno prosto z wody, jak i po podsmażeniu. Ja proponuję podawać z chrzanem, który podkreśla smak buraczków. Mi się to połączenie podoba, bo jestem ogromną wielbicielką ćwikły. :) Jeśli jednak za chrzanem nie przepadacie, to możecie takie pierogi z burakami podać z gęstą śmietaną.
Uwielbiam uszka do barszczu, tym razem zrobiłam uszka z kapustą, aby wprowadzić pewną odmianę od tych z grzybami, które wyjątkowo rezerwuję na święta. Uszka z kapustą są pyszne, świetnie pasują podane z aromatycznym, mocno doprawionym pieprzem, barszczem czerwonym.
Dzisiaj polecam Wam pierogi z mąki żytniej z bryndzą. Ważna jest tu mąka na pierogowe ciasto, czyli żytnia chlebowa. Dzięki niej pierogi mają zupełnie inny smak, a do tego są zdrowsze.
Pyszne i proste do zrobienia pikantne pierożki na parze, które bez problemu przygotujecie w dowolnym parowarze. Nadzienie z mięsa wołowego, doprawione dość wyraziście chili, papryką, pieprzem i świeżą szałwią, jest moim zdaniem pikantne, chociaż na pewno znajdą się osoby, dla których wcale takie nie będzie. :)
Lubię kurki, dlatego nie mogłam się powstrzymać przed zrobieniem pierogów z kurkami i cebulą. Są niesamowicie smaczne, aromatyczne, a podsmażone mogą (prawie) konkurować z pierogami z kapustą i grzybami. Prawie, bo wiadomo, te świąteczne otoczone są jakąś dodatkową magią. :)
Lubię pierogi. Takie z bryndzą są wyśmienite. Jadłam je podczas naszej wycieczki na Słowację – rewelacja. Aromatyczne, sycące pierogi z bryndzą, w dodatku podane z wędzonym podsmażonym boczkiem. Rozpusta. ;-)
Miałam okazję jeść te „pierożki” w jednej z knajpek z włoskim menu, a potem zrobiłam identyczne w domu. A może nawet jeszcze lepsze. :) Ravioli szpinakowe z ricottą podane z masełkiem i posypane aromatycznym parmezanem oraz świeżą, pachnącą bazylią to zdecydowanie to, co lubię. Zresztą pomysł z tym masełkiem jest taki prosty, a taki fajny.
Tak! Sezon na truskawki w pełni, dlatego zrobiłam pierogi z truskawkami. Rewelacyjne, pyszne, smaczne, po prostu mniam, mniam. Uwielbiam pierogi owocowe, jedne z moich ulubionych to oczywiście pierogi z jagodami, ale te z truskawkami są równie dobre.
To naprawdę sycące danie – pierogi z soczewicą. Ja lubię podane z gęstą śmietaną, a soczewica powinna być dobrze doprawiona pieprzem. Takimi pierogami można się najeść.