Pierogi z soczewicą

To naprawdę sycące danie – pierogi z soczewicą. Ja lubię podane z gęstą śmietaną, a soczewica powinna być dobrze doprawiona pieprzem. Takimi pierogami można się najeść.

Pierogi z soczewicą robię zazwyczaj zimą, kiedy nie ma świeżych owoców, a akurat nie mam mięsa. Sycą podobnie jak te z mięsem, a są zupełnie inne w smaku. I można je zrobić prawie z „niczego”. Wystarczą tylko mąka, woda i soczewica, którą zawsze mam w szafce „na czarną godzinę”. Polecam to danie tym wszystkim, którzy nie mają nic w lodówce, a są głodni. Smacznego. ;-)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Soczewicę wrzucam do osolonego wrzątku i gotuję około 15–20 minut. Ja wykorzystałam soczewicę czerwoną i zieloną, tak sobie wymieszałam, ale możecie użyć dowolnej.

Krok 2. Do miski wsypuję mąkę, wlewam bardzo gorącą wodę, dodaję szczyptę soli. Mieszam. Przekładam na blat i zagniatam.

Krok 3. Dzielę na mniejsze części – moim zdaniem tak jest łatwiej – i wałkuję. Ta część ciasta, której nie używam w danej chwili, powinna być przykryta ściereczką lub folią, by nie obeschła. Wałkuję dość cienko.

Krok 4. Wycinam szklanką kółka.

Krok 5. Soczewicę odcedzam, a potem podsmażam na patelni, doprawiam pieprzem.

Krok 6. Na każde kółko kładę farsz i zlepiam brzegi.

Krok 7. Widelcem robię "falbanki".

Krok 8. Wrzucam pierogi partiami do osolonego wrzątku. Gotuję około 6 minut, a dokładniej – aż woda zawrze ponownie po wypłynięciu pierogów na wierzch. Podaję ze śmietaną, smacznego.

Pierogi z soczewicą
Pierogi z soczewicą
9 czerwca 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.