Pierogi

Strona 3 z 3

Pierogi znane są głównie w Polsce i u naszych wschodnich sąsiadów. U nas najpopularniejsze są pierogi z kapustą i grzybami oraz pierogi z jagodami, zaś w Rosji królują pielmieni. Również w innych krajach europejskich odpowiedników pierogów nie brakuje. Dajmy na to włoskie ravioli czy tortellini.

Ravioli z pasztetem

Po świątecznym obżarstwie zostało nam w lodówce jeszcze sporo różności, w tym pasztet. I choć lubię pasztet, to jedzenie go codziennie sprawia, że mam go trochę dość. Dlatego wpadłam na szalony pomysł przerobienia pasztetu na inne danie i tak powstało ravioli z pasztetem. I wiecie co? To jest strzał w dziesiątkę!

Ruskie pierogi

Bardzo lubię ruskie pierogi, szczególnie te domowe. Lubię „napakować” je farszem tak, żeby były bardzo pękate. Lubię podsmażone na patelni z odrobiną cebulki na wierzchu. Lubię.

Uszka z grzybami

Uszka z grzybami robiła zawsze Babcia, ale nie tak od święta, tylko częściej. Uszka nie za duże, nie za małe, tym razem mojej roboty, idealnie pasują do barszczu czerwonego, ale smakują też doskonale podane z gęstą śmietaną. Ja swoje uszka z grzybami wycinałam kieliszkiem od szampana, dlatego są dobre i do zupy, i jako samodzielne danie.

Pierogi z makiem

Kiedy na dworze jest taka pogoda jak dziś, wszystko pokrywa warstwa białego puchu, a śnieg skrzypi pod butami, to wiem, że święta zbliżają się wielkimi krokami. Mimo że wytrzęsłam się dzisiaj z zimna, cieszę się na myśl o bajkowych, białych świętach. No i wzięłam się za przygotowania. Dzisiaj pierogi z makiem, część już zamroziłam, by wziąć na Wigilię, ale część została zjedzona natychmiast.

Pielmieni syberyjskie

Pierwszy raz pielmieni syberyjskie jadłam w „Babuszce” na warszawskiej ulicy Kruczej. W „Babuszce” serwują dania kuchni rosyjskiej. Odkąd byłam tam pierwszy raz na babskich plotach, to odwiedzam to miejsce, gdy tylko mam okazję. Pielmieni podają tam pyszne, z gorącym rosołkiem i śmietaną… zresztą tak mnie oczarowały, że teraz robię je sama, w domu.

Drożdżowe pierogi z kapustą i grzybami

Na wigilijnym stole nie może zabraknąć pierogów z grzybami. Ale gdyby je tak zamienić na drożdżowe pierogi z kapustą i grzybami? No dobrze, jeśli nie zamienić, to chociaż dołożyć kolejne! O tak, bo ja uwielbiam wszelkiego rodzaju pierogi z kapustą i grzybami. Im więcej, tym lepiej. Po prostu jem je w nieprzyzwoitych ilościach.

Słodkie ravioli ze śliwkami i gruszkami

To już ostatnia okazja na śliwki, więc postanowiłam zrobić ravioli. A dokładniej słodkie ravioli ze śliwkami i gruszkami. Tym razem nie robiłam najmniejszych z najmniejszych (to raczej takie troszkę większe), za to są smacznie nadziane, polane śmietaną i posypane cukrem, no po prostu pycha!

Pierogi z kapustą i grzybami

Uwielbiam pierogi z kapustą i grzybami. Bez pierogów nie ma Świąt! :) Ostatnio postanowiłam zrobić nam małe biesiadowanie przedświąteczne, narobiłam całą górę pierogów. Mój Mąż, gdy tylko poczuł co robię, uznał, że mamy Święta. I bardzo go to ucieszyło, tak bardzo, że zjedliśmy we dwójkę całą porcję – dodam, że wielką!

Białe pierogi z wiśniami

Białe pierogi nie są zrobione z klasycznego ciasta (jak na przykład pierogi z jagodami). Postanowiłam troszkę poeksperymentować i użyłam nie tylko mąki pszennej, ale też mąki ziemniaczanej. Ciasto było bardzo miłe w dotyku, ładnie się sklejało, tylko nie można go za bardzo naciągać. A smak? Pycha.

Pierogi z jagodami

Pyszne pierogi z jagodami – najlepsze na letnie dni. Najlepsze to te podawane na słodko, ze śmietaną i cukrem. Długo bałam się robić pierogi, bo to czasochłonne. Jak się jednak okazało, choć przygotowanie ich zajmuje trochę czasu, są tak dobre, że znikają w kilka minut.