Chleb na zakwasie

Strona 2 z 2

Przygotowanie pieczywa na zakwasie nie jest trudne, potrzeba tylko troszkę cierpliwości. Pokazuję jak zrobić zakwas, przygotować zaczyn na chleb a przede wszystkim jak upiec w domu chleb na zakwasie. Pieczywo na zakwasie jest zdrowe, a pieczenie takiego w domu jest wielką przyjemnością.

Chleb pszenno-żytni na zakwasie

Ten chleb robiłam ostatnio kilka razy pod rząd. W smaku przypomina standardowy żytni razowy, a tak naprawdę jest pszenny. Mam wrażenie, że jest troszkę delikatniejszy w smaku, chociaż miąższ ma bardzo podobny. Jest wilgotny, ma mocną, aromatyczną skórkę i długo zachowuje świeżość.

Chleb żytni z daktylami

To mój kolejny leniwy i prosty chleb żytni na zakwasie. Tym razem z dodatkiem daktyli. Uwielbiam daktyle w chlebie! A leniwy, bo w zasadzie wszystko trzeba tylko wymieszać dokładnie łyżką, przełożyć do formy keksowej, odstawić, aby wyrosło i upiec – koniec.

Chleb żytni z rodzynkami

Chleb żytni z rodzynkami to jeden z takich chlebów, które robi się szybko, a efekt jest wyśmienity. Ma pyszną skórkę, miękki, lekko wilgotny środek i bardzo długo zachowuje świeżość. Ma jeszcze jedną cechę − bardzo szybko znika z chlebaka. :) Po prostu jest bardzo smaczny.

Chleb na smalcu

Ten chleb zapewne podbije serca i kubki smakowe mężczyzn. Prosta sprawa, chleb jest na smalcu. Tak właśnie, chleb może być nie tylko ze smalcem, ale i na smalcu. :)

Chleb biały prosty

Chrupka skórka, miękkie wnętrze, ten piękny aromat chleba… to taki standardowy chleb pszenny, w smaku bardzo, bardzo dobry, a w wykonaniu prosty. Jest to bowiem chleb dla początkujących, którzy boją się zakwasu (chociaż zupełnie nie ma czego). Prócz zakwasu, do chleba dodaje się drożdży, więc chleb nie może się nie udać.

Chleb żytni razowy 100% – pyszny i prosty

Pyszny, żytni razowy chleb, bez dodatku innej mąki, tylko pełnoziarnista żytnia, czyli żytnia razowa. Zachowuje długo świeżość, ma miękki, lekko wilgotno-lepki miąższ i pyszną skórkę. Idealny na kanapki. U nas znika bardzo szybko. Pasuje do wszystkiego i nigdy nie mamy go dosyć.

Borodinsky

Pyszny, ciemny, żytni chleb o pięknym aromacie kolendry. Fantastyczny do kanapek, wręcz wymarzony. Podczas pieczenia w całym domu czuć zapach kolendry i pieczonego chleba. Na ten chleb mieliśmy ochotę, gdy tylko dotarł do nas jego aromat. Chleb żytni po upieczeniu powinien odleżeć kilkanaście godzin (aby miąższ się ustabilizował), jednak jest to szalenie trudne. Po odczekaniu swojego, Borodinsky zniknął w kilka chwil, a ja za kilka godzin piekłam kolejny. :) Jest pyszny!

Chleb z orzechami

Sycący orzechowy chleb. Ma wyraźny aromat orzechów, jest raczej ciężki i bardzo sycący. Kawałki orzechów w chlebie są pyszne. Miłośnicy słonego pieczywa mogą użyć więcej soli, ale mi jego neutralność pasuje.

Chleb bardzo czosnkowy

Bardzo czosnkowy chleb. Jesienna pogoda, mały katar i naszło nas na czosnek, najlepiej w chlebie. I tak powstał chleb z czosnkiem o bardzo intensywnym aromacie. Najlepszy jest następnego dnia. Miąższ ma delikatnie wilgotny i pachnący, skórkę kruchą. Jest bardzo czosnkowy, jeśli życzycie sobie mniej aromatyczny chleb, to można zmniejszyć ilość czosnku do jednego ząbka.

Chleb z czarnymi oliwkami

Pyszny chleb o zniewalającym aromacie oliwek. Nie dałam ich dużo, ale ich obecność robi swoje. Dzięki oliwkom chleb nie tylko pięknie pachnie, ale jest też lekko słonawy. Jest to chleb pszenny, ma delikatny miąższ i pyszną skórkę. Ja użyłam czarnych oliwek, ponieważ są bardziej wyraziste (szczególnie po pieczeniu). Miłośnikom delikatniejszych smaków polecam oliwki zielone.

Chleb z kaszą gryczaną

Bardzo aromatyczny chleb, nasycony kaszą gryczaną. Idealnie komponuje się z serami pleśniowymi, a jeszcze lepiej z wędlinami i suchymi kiełbaskami. Co fajne, można go też jeść z masłem i popijać mlekiem. Pycha.

Chleb z pestkami dyni

To chleb nafaszerowany pestkami dyni, bardzo, bardzo smaczny. Jest to chleb pszenno-żytni, zrobiony z jednoczesnym użyciem zakwasu i drożdży. Chleb bardzo nam smakował, idealnie komponuje się z żółtym serem. Po prostu perfekcyjne połączenie. Upiekłam jeden bochenek i będę wracać do tego przepisu na chleb pełen pestek dyni.

Chleb pszenny prosty

Dokładnie tak smakuje mój prawdziwy, wymarzony chleb. Ma miękki miąższ, lekko wilgotny, skórkę delikatnie chrupką, ale dającą się ugiąć, i zapach chleba. Nie wiem, jak ten zapach określić, ale jest to zapach, który sprawia, że natychmiast muszę ukroić kromkę i ją zjeść.