Chleb pszenno-żytni na zakwasie

Ten chleb robiłam ostatnio kilka razy pod rząd. W smaku przypomina standardowy żytni razowy, a tak naprawdę jest pszenny. Mam wrażenie, że jest troszkę delikatniejszy w smaku, chociaż miąższ ma bardzo podobny. Jest wilgotny, ma mocną, aromatyczną skórkę i długo zachowuje świeżość.

Długo dopracowywałam temperaturę pieczenia tak, aby mój chleb pszenno-żytni miał fajny, nierozpadający się miąższ i dobrą, jędrną, ale nie sztywną skórkę. Lubię, gdy skórka jest aromatyczna. Im chleb szybciej znikał z chlebaka, tym ja byłam bliżej sukcesu. :) Tak, to jest dobry chlebek.

Przyznaję się, że czasem się spieszę i krócej trzymam zaczyn, za to daję mu porządnie wyrosnąć. Na początku jest nieśmiały, ale potem tak pędzi do góry, że zawsze kończy się to awarią na szmatce. Od pewnego czasu przykrywam go folią spożywczą (tą przezroczystą) i ten patent polecam. Szmatki ocalone. :)

Polecam, bo syci, jest prosty i w dodatku bardzo smaczny. Taki śniadaniowy chlebek pszenno-żytni.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Składniki na zaczyn mieszam w misce. Używam zakwasu świeżo dokarmionego, czyli takiego, który wyjęłam z lodówki, dokarmiłam i odstał około 12 h. Wszystko mieszam, przykrywam ściereczką i odstawiam na ok. 8 h.

Krok 2. Po tym czasie do zaczynu dodaję wszystkie składniki ciasta właściwego. Drożdże są opcjonalne, przyspieszają troszkę wyrastanie. Ja ich dodaję wtedy, gdy nie dałam zaczynowi 8 h, a na przykład 6 h. Spokojnie można je pominąć.

Krok 3. Wszystko mieszam. Będzie to dość gęste ciasto.

Krok 4. Przekładam do foremki, przykrywam i odstawiam na 2 do 5 h. W większości wystarczą 3 h, ale ogólnie ciasto powinno konkretnie wyrosnąć.

Krok 5. Wyrośnięte ciasto chlebowe wkładam do nagrzanego do 230°C piekarnika na 10 minut, zmniejszam temperaturę do 210°C i piekę 50–55 minut. Kroję po całkowitym wystudzeniu.

Chleb pszenno-żytni na zakwasie
Chleb pszenno-żytni na zakwasie
9 lutego 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.