Chleb z pestkami dyni

To chleb nafaszerowany pestkami dyni, bardzo, bardzo smaczny. Jest to chleb pszenno-żytni, zrobiony z jednoczesnym użyciem zakwasu i drożdży. Chleb bardzo nam smakował, idealnie komponuje się z żółtym serem. Po prostu perfekcyjne połączenie. Upiekłam jeden bochenek i będę wracać do tego przepisu na chleb pełen pestek dyni.

Chleb z pestkami dyni robi się bezproblemowo. Nie jest ani zbyt wilgotny, ani suchy. Pestki dyni dają mu piękny zapach i delikatny smak.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Pestki dyni wysypuję na patelnię i na średnim ogniu prażę. Pestki są uprażone, gdy zaczynają pęcznieć i lekko podskakiwać na patelni. Trzeba uważać, by nie przypalić. Uprażone pestki przekładam na talerz, żeby przestygły.

Krok 2. Do miski wsypuję mąkę pszenną krupczatkę, mąkę żytnią, cukier i drożdże instant. Mieszam suche składniki, a następnie dodaję zakwas.

Krok 3. Dodaję wodę, masło i sól i mieszam wszystko, aż się połączy. Wtedy przekładam na blat i zagniatam, aż będzie gładkie. Ewentualnie podsypuję odrobiną mąki, ale nie należy przesadzać.

Krok 4. Teraz czas na pestki dyni. Dodaję je do ciasta i zagniatam, aż równomiernie rozłożą się w cieście.

Krok 5. Wstawiam do miski i odstawiam pod przykryciem na 2 h. [na zdjęciu przed wyrastaniem]

Krok 6. [na zdjęciu po 2 h wyrastania]. Ciasto wyjmuję z miski (ja używam do tego celu plastikowej płytki, aby nie wyciągać ręką, dzięki temu nie zgniatam go) i formuję bochenek.

Krok 7. Uformowany bochenek (roluję i napinam wierzch, a brzegi wciskam pod spód) wkładam do keksówki i odstawiam, aż podrośnie do 3/4 wysokości. To około 1 h.

Krok 8. Wyrośnięte ciasto smaruję olejem i nacinam. Wkładam do piekarnika nagrzanego do 190°C na 45 minut.

Chleb z pestkami dyni
Chleb z pestkami dyni
26 września 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.