Chleb żytni z daktylami

To mój kolejny leniwy i prosty chleb żytni na zakwasie. Tym razem z dodatkiem daktyli. Uwielbiam daktyle w chlebie! A leniwy, bo w zasadzie wszystko trzeba tylko wymieszać dokładnie łyżką, przełożyć do formy keksowej, odstawić, aby wyrosło i upiec – koniec.

Chleb żytni z daktylami jest idealny na śniadanie, po prostu pyyyyszny! Niesamowicie aromatyczny, wilgotny i pełny daktylowych, słodkich kawałków. Co ważne, świeżość zachowuje przez ładnych kilka dni. Zresztą to taki chleb, który nie musi się dopraszać o zjedzenie. :)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Składniki na zaczyn mieszam w misce i odstawiam na około 12 h.

Krok 2. Po tym czasie wrzucam do zaczynu wszystkie składniki ciasta właściwego. Daktyle kroję na mniejsze kawałki.

Krok 3. Wszystko dokładnie mieszam – najłatwiej zewnętrzną stroną łyżki. Jeśli trudno się miesza, to dodaję jeszcze troszkę wody. Konsystencja powinna być jak na zdjęciach czy w filmie :)

Krok 4. Przekładam do formy keksowej i odstawiam do wyrośnięcia na 2 do 5 h.

Krok 5. Wyrośnięty chleb wstawiam do nagrzanego do 230°C piekarnika na 10 minut, następnie zmniejszam temperaturę do 200°C i piekę 50 minut. Studzę na kratce i kroję dopiero po całkowitym wystudzeniu, a najlepiej jeszcze troszkę później.

Chleb żytni z daktylami
Chleb żytni z daktylami
1 stycznia 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.