Chleb z kaszą gryczaną

Bardzo aromatyczny chleb, nasycony kaszą gryczaną. Idealnie komponuje się z serami pleśniowymi, a jeszcze lepiej z wędlinami i suchymi kiełbaskami. Co fajne, można go też jeść z masłem i popijać mlekiem. Pycha.

Chlebek zrobiłam po tym, jak znajoma poczęstowała mnie chlebem z kaszą gryczaną. Tamten był co prawda na drożdżach, ale naprawdę smaczny. Postanowiłam odtworzyć jego smak, a nawet go ulepszyć. Mój chleb jest aromatyczny, pyszny i myślę, że zdrowy.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Do miski wsypuję 90 g mąki pszennej, wlewam 110 g wody i dodaję 20 g zakwasu żytniego. Wszystko mieszam i odstawiam na 8-10 h pod przykryciem w ciepłe miejsce.

Krok 2. Kiedy zaczyn już leżakuje ok. 8-10 h, przystępuję do pracy nad ciastem właściwym. Odmierzam mąkę i wsypuję do miski. (W międzyczasie warto zacząć gotować kaszę gryczaną).

Krok 3. Do miski z mąką (pszenną i żytnią) dodaję sól i wodę. Mieszam łyżką, aż składniki się połączą.

Krok 4. Następnie przekładam na blat i zagniatam, aż będzie gładkie. Nie należy się przejmować, że ciasto jest dosyć zwarte, zaraz będziemy dodawać kaszy, a ona jest wilgotna, więc wszystko się wyrówna.

Krok 5. Czas na kaszę. Ugotowaną i wystudzoną kaszę zagniatam stopniowo w ciasto na chleb. Ja kładę garść kaszy na środek, składam, zgniatam i znowu na środek, składam, zgniatam. Cała kasza wejdzie w ciasto bez obaw. Będzie bardziej lepkie, ale nie ma co podsypywać mąką.

Krok 6. Formuję kulkę i odstawiam do wyrastania na ok. 1,5 h w koszyczku wysypanym mąką.

Krok 7. Ciasto powiększy się o ok. 70%. Wyjmuję je, lekko napinam wierch (brzegi delikatnie chowam pod spód) i kładę na papierze do pieczenia.

Krok 8. Chleb nacinam (aby nie pękał w innych miejscach). Ja nacinam w słoneczko/kwiatek. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 210C na 45-50 minut. (Jeśli lubicie bardziej wilgotne chlebki, to 45 min, jeśli bardziej suche to 50 min.

29 września 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.