Chleb żytni z rodzynkami

Chleb żytni z rodzynkami to jeden z takich chlebów, które robi się szybko, a efekt jest wyśmienity. Ma pyszną skórkę, miękki, lekko wilgotny środek i bardzo długo zachowuje świeżość. Ma jeszcze jedną cechę − bardzo szybko znika z chlebaka. :) Po prostu jest bardzo smaczny.

Ja ten chleb bardzo lubię po prostu na śniadanie, pasuje mi do wszystkiego. Jest taki pysznie rodzynkowy, ciemny… pyszny.

PS: Ten chleb to jedna z moich propozycji w 50. edycji Weekendowej Piekarni. Cieszy mnie bardzo, że dzięki tej akcji tyle osób mogło poznać smak jednego z moich ulubionych chlebków. :)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Składniki zaczynu mieszam i odstawiam pod przykryciem na 12 h. Rodzynki zalewam wodą i też odstawiam (ja zazwyczaj rodzynki zostawiam na tyle samo czasu, co zaczyn, tj. 12 h).

Krok 2. Po 12 h do zaczynu [na zdjęciu] dodaję pozostałe składniki ciasta chlebowego.

Krok 3. Rodzynki przed dodaniem odciskam na ściereczce papierowej, aby pozbyć się nadmiaru wody. Mieszam wszystko w misce. Ciasto będzie dosyć gęste, ale bezproblemowo można je wymieszać, najłatwiej zewnętrzną (tą z brzuszkiem) stroną łyżki.

Krok 4. Przekładam ciasto na chleb do keksówki (ja używam niewielkiej 20x10) i odstawiam przykryte folią i ściereczką na 2−5 h. Powinno wyrosnąć do 3/4 wysokości foremki, albo i wyżej. PS: Ja ustawiam niedaleko kaloryfera kuchennego (daleko od okna i ewentualnych chłodków) i wyrasta mi ok. 2 h. Jednak kilka razy zdarzyło mi się poczekać dłużej. PS2: Druga metoda to wstawić na ok. 18 h do lodówki i po wyjęciu trzymać w temp. pokojowej 1 h. Efekt bardzo podobny.

Krok 5. Po tym czasie wstawiam keksówkę do piekarnika nagrzanego do 230°C na 10 minut, następnie zmniejszam temperaturę do 200°C i piekę jeszcze 50 minut. Jeśli wierzch rumieni się zbyt mocno, to przykrywam folią aluminiową. Kroić po ok. 20 h (miąższ powinien się ustabilizować, ja często kroję już po 10 h :)) Smacznego.

Chleb żytni z rodzynkami
Chleb żytni z rodzynkami
8 listopada 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.