Chleb z orzechami

Sycący orzechowy chleb. Ma wyraźny aromat orzechów, jest raczej ciężki i bardzo sycący. Kawałki orzechów w chlebie są pyszne. Miłośnicy słonego pieczywa mogą użyć więcej soli, ale mi jego neutralność pasuje.

Chleb jest pszenno-żytni, użyłam w nim orzechów włoskich – moim zdaniem najbardziej aromatycznych. Ten chleb z dodatkiem orzechów najlepiej smakuje mi z wyrazistym żółtym serem i pomidorem.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Na 10 h przed przystąpieniem do robienia ciasta właściwego na chleb, przygotowuję zaczyn. Mieszam składniki na zaczyn i odstawiam w nieprzewiewne miejsce w misce pod przykryciem. Czas to ok. 9-10 h.

Krok 2. Po tym czasie przystępuję do robienia ciasta właściwego. Do miski z zaczynem wsypuję mąkę (zarówno pszenną, jak i żytnią), a także wodę i sól. Ciasto mieszam i przekładam na stolnicę.

Krok 3. Dodaję płatki owsiane i zagniatam.

Krok 4. Dodaję orzechy i znowu zagniatam.

Krok 5. Formuję kulę i wkładam do koszyczka wysypanego mąką i otrębami (lub miseczki wyłożonej ściereczką posypaną mąką). Odstawiam w nieprzewiewne miejsce pod przykryciem na ok. 1,5 h. [na zdjęciu przed wyrastaniem].

Krok 6. [na zdjęciu po 1,5 h wyrastania].

Krok 7. Chleb przekładam na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i oprószoną mąką. Chleb nacinam. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 220°C na 50-55 minut. Kroję po wystudzeniu.

10 października 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.