Chleb na zakwasie z orzechami i ziemniakami

Bardzo smaczny chleb z dodatkiem orzechów i ziemniaków. Ma chrupką skórkę, którą bardzo lubię, i miękkie wnętrze. Kawałki orzechów (ja dałam laskowe) w środku są pyszne. To taki chleb na każdy dzień.

A przepis jest od Małgosi, która w tym tygodniu gospodarzy w „Weekendowej Piekarni”. Z podanych składników wychodzi konkretny bochenek, co ja mówię bochen! Mój ważył prawie 1,4 kg! Mąż śmieje się, że zrobiłam chleb nie dla naszej dwójki, a dla całego wojska :) Jednak wbrew moim obawom chleb znika szybko, bo kanapki na nim są pyszne i bardzo, ale to bardzo sycące.

Do chleba dodałam orzechy laskowe, bo właśnie te lubię najbardziej. Zmodyfikowałam też trochę ilość mąki, ponieważ w przepisie zabrakło mi informacji o hydracji zakwasu (którego daje się dużo), a mój jest dosyć rzadki. Stąd niewielkie zmiany. Chleb jest bardzo smaczny. ;)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Ziemniaki gotuję, a następnie widelcem "ciapciam" je na drobniutko.

Krok 2. Do miski wlewam i wrzucam wszystkie składniki ciasta i mieszam.

Krok 3. Przekładam na blat i wyrabiam. Ciasto jest dosyć lepkie, dlatego czasem podsypuję mąką.

Krok 4. Wkładam do miski i odstawiam do wyrastania na 1 h.

Krok 5. [na zdjęciu po wyrastaniu]. Przekładam na blat i chwilę wyrabiam, formuję bochenek.

Krok 6. Przekładam do koszyczka wyłożonego ściereczką i posypanego mąką. Przykrywam i odstawiam na kolejną godzinę, aby wyrósł.

Krok 7. Po tym czasie odwracam szybko koszyczek nad blachą wyłożoną papierem do pieczenia i przekładam tam chleb. Nacinam chleb i wkładam do piekarnika. Pieczenie: Wstawiam do nagrzanego do 240°C piekarnika i piekę 10 minut, zmniejszam do 220°C i znowu 10 minut, a potem zmniejszam do 200°C i 20 minut. Studzę na kratce.

Chleb z orzechami i ziemniakami
Chleb z orzechami i ziemniakami
14 listopada 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.