Chleb bardzo czosnkowy

Bardzo czosnkowy chleb. Jesienna pogoda, mały katar i naszło nas na czosnek, najlepiej w chlebie. I tak powstał chleb z czosnkiem o bardzo intensywnym aromacie. Najlepszy jest następnego dnia. Miąższ ma delikatnie wilgotny i pachnący, skórkę kruchą. Jest bardzo czosnkowy, jeśli życzycie sobie mniej aromatyczny chleb, to można zmniejszyć ilość czosnku do jednego ząbka.

Bardzo dobry z masełkiem, a najlepszy jest ten chleb czosnkowy otoczony w jajeczku i podsmażony na patelni! Takie kromki chleba na ciepło, a w dodatku aromatyczne… stanowią fantastyczny dodatek do śniadania.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Do miski wsypuję odmierzoną mąkę (zarówno pszenną, jak i żytnią), dodaję wodę, cukier, drożdże instant, zakwas, a także masło i sól.

Krok 2. Czosnek kroję drobno, dodaję do miski. Wsypuję również rozmaryn i cząber.

Krok 3. Ciasto zagniatam w gładką kulę. Ciasto powinno być lekko lepkie i tłuściutkie w dotyku.

Krok 4. Smaruję olejem i wstawiam do miski pod przykryciem do wyrastania na 1 h. [na zdjęciu przed wyrastaniem]

Krok 5. [na zdjęciu ciasto po 1 h od schowania do miski]

Krok 6. Ciasto formuję w podłużny wałeczek i wkładam do niewielkiej keksówki. Odstawiam jeszcze do wyrośnięcia w nieprzewiewnym miejscu na 40 minut. Potem wstawiam do piekarnika nagrzanego do 210C na 50 minut. Kroję po całkowitym wystudzeniu.

4 października 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.