Podstawy sztuki kulinarnej, ale nie tylko. ABC gotowania, to dział, nie tylko dla początkujących, ale dla każdego, kto chce więcej wiedzieć o kuchni i jej tajnikach. To moje "patenty" i odpowiedzi na różne pytania, to też Wasze dobre rady, które przecież każdy ma.
Szukacie mleka roślinnego, którym można zastąpić mleko krowie? Albo po prostu słyszeliście o tym, że mleko migdałowe jest zdrowe, oczyszcza organizm, działa zasadowo i chcecie sprawdzić, czy likwiduje zgagę? :) Bez względu na to, czy chcecie poznać nowy smak, czy szukacie mleka wegańskiego, to dzisiejsze musicie koniecznie przygotować. Mleko migdałowe jest świetne.
W zasadzie każdy może kupić masę krówkową lub ugotować ją ze słodzonego mleka, możecie też ugotować śmietankę z cukrem na masę kajmakową, ale to wszystko trwa. Dzisiaj podaję Wam szybki, rewelacyjny sposób na kajmak czy jak wolicie toffi, którego przygotowanie zajmie Wam kilkanaście minut!
Często pytacie mnie, jaką formę do tarty wybrać, wiem też z Waszych komentarzy, że tarta często sprawia Wam problemy, bo opadają jej boczki lub zbyt mocno się spiekają. To też w dużej mierze zależne jest od dobrze dobranej formy do tarty. Oczywiście, sama forma nie zdziała cudów, ale jeśli skorzystacie z naszego poradnika o tarcie idealnej, zrobicie ciasto wg najlepszego przepisu na tartę i będziecie mieli dobrą formę – na pewno Wam wszystko wyjdzie.
Świetny dodatek do obiadu, czyli warzywa z miodem, lekko słodkie, miękkie i smaczne. Ba! Nawet surowy korzeń pietruszki, za którym zazwyczaj mało kto przepada, tutaj smakuje świetnie. Naprawdę. Najlepsze warzywa do obiadu, szczególnie dla warzywnych niejadków.
Czy wiecie, jakie ryby kupować w sklepie? W związku z akcją WWF, która ma na celu rozpowszechnienie wiedzy o tym, co jemy i jak wybierać ryby z „dobrych” hodowli, dzisiaj podpowiadamy, jaką rybę wybrać na święta czy też kupić na codzienny obiad. Kupując, zwracajcie uwagę na certyfikat MSC – niebieski z rybką, w ten sposób kupicie takie, które pochodzą z certyfikowanych łowisk i nie zagrażają całej populacji ryb.
Przed świętami, gdy na naszych stołach królują ryby, warto wybierać te, które mają certyfikat MSC. Pewnie wielu z Was nie zdaje sobie sprawy, że tyle gatunków ryb i owoców morza jest zagrożonych wyginięciem. Kupując rybkę na święta, pamiętajmy o tym, by wybrać te, które zostały złowione w sposób przyjazny dla środowiska. Wiecie jakie to ryby? Zwracacie uwagę na certyfikaty, czytacie etykiety? Jak to jest u Was?
Mój ulubiony sos do pizzy, zawsze, gdy przygotowuję pizzę, to smaruję takim sosem pomidorowym pizzę i na nim układam ulubione dodatki. Lubię też taki sos podać do już upieczonej pizzy w miseczce. Jest rewelacyjny, nawet lepszy niż w pizzeriach, szczególnie gdy wybierze się dobre pomidory.
Domowe pierogi są nieporównywalnie lepsze niż kupne, a ich sekret tkwi w cieście. Mam swoje dwa ulubione, dzisiaj ciasto na pierogi bez jajek, za to na gorącej wodzie. Idealne, gładkie, miękkie. Ciasto łatwo się wałkuje, a pierogi się nie sklejają po ugotowaniu. Zdania są podzielone, czy lepsze jest to na 'wrzątku', czy drugie ulubione z jajkiem, dlatego sama robię je naprzemiennie. :)
Przepis na sos wykorzystywany w kuchni tajskiej. Sos do pad thai można kupić, ale zapewne i Wy macie na swoim koncie wiele przygód związanych z poszukiwaniem konkretnych składników, szczególnie tych wykorzystywanych w kuchni orientalnej, dlatego podpowiadam, jak taki sos można zrobić samodzielnie. Przepis wydaje się banalny… i w sumie taki jest, ale właśnie o to chodzi, by przy wykorzystaniu minimum składników, uzyskać „ten” smak.
Rambutan, kolejny słodki owoc tropikalny o dość oryginalnym, „włochatym” wyglądzie. :) Rambutan przypomina trochę liczi, zarówno wizualnie, jak i smakowo, choć moim zdaniem jest od niego znacznie delikatniejszy. Dzisiaj o tym, jak smakuje rambutan, jak kupować rambutan i do czego go w kuchni wykorzystać.
Kolejny owoc o wdzięcznym, dekoracyjnym wyglądzie, czyli physalis, czy jak wolicie miechunka. Owoc, który na pewno często widujecie jako dekorację ciast czy deserów, ale jest też jak najbardziej jadalny i mi osobiście bardziej przypadł do gustu niż inny ładny owoc egzotyczny – karambola.
Krótki i obiecany Wam już dawno poradnik na temat szpatułek kuchennych. Jakie kupić i czy w ogóle warto? Ja mam w kuchni naprawdę sporą kolekcję szpatułek, a wśród nich szpatułki silikonowe, plastikowe i metalowe, z niektórych jestem zadowolona, a z innych zupełnie nie. Postaram się opisać, które gadżety dobrze się sprawdzają i do czego, i jak zawsze, czekam też na Waszą opinię.
Marakuja to moim zdaniem jeden z najsmaczniejszych egzotycznych owoców, a w dodatku kolejny owoc o wielu nazwach: marakuja, passiflora, męczennica jadalna, a nawet granadilla. Pod tymi (i kilkoma jeszcze, o tym dalej) nazwami ją kupicie, a dzisiaj właśnie o tym, jak kupować marakuję (są dwie odmiany), jak smakuje i do czego ją wykorzystać.
Kaki, niesamowicie słodki owoc, znany też pod nazwą szaron i persymona, który tak naprawdę jest odmianą hurmy. Hurma to rodzaj drzew hebanowych, a owoce, o których dzisiaj będzie, mają słoneczny, pomarańczowy kolor i są słodkie. Zobaczcie, jak kupować kaki, jak smakuje kaki i do czego można go wykorzystać w kuchni.
Karambola, czy inaczej gwiaździsty owoc, to przepiękny owoc egzotyczny, który pewnie część z Was kojarzy z dekoracji drinków czy deserów. Kwaskowy, twardy, ale szalenie ładny. Dzisiaj o tym, jak kupować karambolę, jak jeść karambolę i do jakich przepisów ją wykorzystać. Znacie ten owoc? Lubicie? Do czego przyrównacie smak?
Pitaja to chyba jeden z najładniejszych egzotycznych owoców, a na pewno najładniejszy, jaki miałam okazję jeść. Pitaja znana jest też pod nazwą smoczy owoc i choć piękna, to w smaku trochę rozczarowuje, bo jest… mdła. Zanim jednak opowiem Wam o smaku pitaji (jedliście? jakie są Wasze odczucia?) to krótki poradnik jak kupować smoczy owoc, jak jeść smoczy owoc i do czego go wykorzystać.