Ciasto na pierogi idealne (bez jajek)

Domowe pierogi są nieporównywalnie lepsze niż kupne, a ich sekret tkwi w cieście. Mam swoje dwa ulubione, dzisiaj ciasto na pierogi bez jajek, za to na gorącej wodzie. Idealne, gładkie, miękkie. Ciasto łatwo się wałkuje, a pierogi się nie sklejają po ugotowaniu. Zdania są podzielone, czy lepsze jest to na 'wrzątku', czy drugie ulubione z jajkiem, dlatego sama robię je naprzemiennie. :)

Jeśli szukacie ciasta na pierogi idealnego, to wypróbujcie dzisiejszy przepis. Pamiętajcie, woda musi być na tyle gorąca, by zaparzyć mąkę, wtedy ciasto będzie gładkie i elastyczne, a pierogi rewelacyjne. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Przygotowanie zaczynam od wsypania mąki, dodaję sól i wlewam gorącą wodę (nie wrzącą, nie zimną, bardzo gorącą!). Mieszam. Przekładam na blat i zagniatam, jeśli parzy Was w dłonie, odłóżcie na kilka minut.

Krok 2. Ciasto zagniatam, aż będzie gładkie, wtedy zawijam w folię i odkładam na kilka minut, ja w tym czasie robię farsz. Dzielę ciasto na mniejsze części i wałkuję bardzo cienko. Lepię pierogi.

Krok 3. Wrzucam na wrzącą, osoloną wodę i gotuję kilka minut od ponownego zagotowania. Pierogi z tego ciasta się nie sklejają. Smacznego.

28 października 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.