Szpatułki kuchenne – jakie kupić

Krótki i obiecany Wam już dawno poradnik na temat szpatułek kuchennych. Jakie kupić i czy w ogóle warto? Ja mam w kuchni naprawdę sporą kolekcję szpatułek, a wśród nich szpatułki silikonowe, plastikowe i metalowe, z niektórych jestem zadowolona, a z innych zupełnie nie. Postaram się opisać, które gadżety dobrze się sprawdzają i do czego, i jak zawsze, czekam też na Waszą opinię.

Zacznę o tego, czy warto szpatułki kupować. Moim zdaniem TAK. Jest to oczywiście jeden z tych gadżetów, bez których można przygotować wszystko, ale bardzo ułatwiają te kuchenne, często drobne prace. Szpatułkami łatwiej wybiera się np. ciasto z miski czy rozsmarowuje krem na torcie.

Szpatułki kuchenne są przydatne, ale wierzcie mi, nie musicie mieć ich tyle, co ja, a ja mam za dużo. :)

Szpatułki silikonowe

Mój faworyt. Przydają się przy wyjmowaniu zawartości z miski, czyli przy wszelkiego rodzaju ciastach, sernikach, deserach. Szpatułką można wybrać z miski wszystko i nic się nie zmarnuje, ciężko to porównać do wyjmowania składników łyżką, bo szpatułką jest wygodniej.

Szpatułki silikonowe mają często fantazyjne kolory, można je dobrać do koloru kuchni. Silikon nadaje się do mycia w zmywarce, ale już plastikowy element nie, dlatego kupując szpatułkę, zwróćcie uwagę na to, by można było łatwo te części rozdzielić. Wybierzcie też dobry rozmiar szpatułki, nie może być ani zbyt mała, ani za duża, bo będzie Wam niewygodnie. Powinna być miękka i elastyczna, na pewno nie może być wiotka (lepsze są z grubszej warstwy silikonu!).

Uwaga też na szpatułki plastikowe, które na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, ale są znacznie gorsze. Takie szpatułki mogą topić się w zetknięciu z wysoką temperaturą i trudniej utrzymać je w czystości (przechodzą zapachem tłuszczu).

Szpatułki metalowe

Lekkie, giętkie, zazwyczaj długie. Idealne rozwiązanie przy równaniu kremów czy przekładaniu tortu, ułatwiają przygotowanie czekoladowych wafli czy wyrównanie śmietany na cieście 3 bit.

Łatwo utrzymuje się je w czystości. Szpatułki metalowe nie nadają się do wybierania ciasta z miski, ale właśnie do równania.

Szpatułki duże plastikowe

To moje ostatnie odkrycie, idealne do ciast drożdżowych. Łatwiej wyjmuje się nimi ciasto z miski i dzieli na kawałki (moja jest lekko zaostrzona na końcu). Swojego czasu miałam przygotowaną taka szpatułkę domowymi sposobami, czyli wycięłam ją z grubszej pleksi, ale odkąd trafiłam w sklepie gotową, to jestem zadowolona.

Informacje

Opisywane szpatułki zbierałam jakiś czas, ale kilka z nich można nadal kupić.

  • kolorowe szpatułki z silikonu, sklepgalicja.pl
  • czarna szpatułka węższa silikonowa, DUKA
  • plastikowa biała, Ikea
  • szeroka szpatułka do ciasta drożdżowego, Makro
  • szpatułki metalowe, Makro
  • pędzelek i zielona szpatułka przywiezione z podróży

A Wy możecie polecić lub zdecydowanie odradzić jakieś szpatułki? Przydają Wam się w kuchni?

Szpatułki - moje ulubione to te silikonowe, świetnie sprawdzają się też metalowe przy tortach a te duże przy drożdżowych
Szpatułki – moje ulubione to te silikonowe, świetnie sprawdzają się też metalowe przy tortach, a te duże przy drożdżowych ciastach
25 lipca 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.