Obiad nie musi być nudny. Zamiast coniedzielnego schabowego proponuję różne makarony, ale też mięsa na wiele sposobów. Drób czy wieprzowina mogą nabrać nowego smaku, a goście będą mile zaskoczeni. W tym dziale znajdziecie również przepisy na dania wegetariańskie i dania z całego Świata. A wszystko to przepisy na obiad, którym możecie zaskoczyć bliskich, a może po prostu samych siebie.
Mięciutkie kulki ryżowe nadziane żółtym serem – proponuję je zamiast zwykłych ziemniaków czy ryżu do obiadu. Chociaż same w sobie też mogą stanowić danie – są bardzo sycące! Moim zdaniem jednak najlepsze są kulki ryżowe podane razem z sałatką – pasują niemal do każdej sałatkowej propozycji.
Pyszne danie, zrobione rano w biegu, jako posiłek do pracy. Penne lekko słodkie z brzoskwiniami z syropu i czerwoną fasolką. Swoją drogą, bardzo lubię czerwoną fasolkę. Bardzo. I aż dziwne, że dopiero teraz wpadłam na takie fajne połączenie smaków, bo czerwona fasolka i słodkie brzoskwinie z syropu to fantastyczny duet.
Bardzo lubię ruskie pierogi, szczególnie te domowe. Lubię „napakować” je farszem tak, żeby były bardzo pękate. Lubię podsmażone na patelni z odrobiną cebulki na wierzchu. Lubię.
Hamburgery kojarzą mi się z latem, z latem nad morzem. Wtedy smakują najlepiej, można objadać się nimi bezkarnie. My lubimy takie napakowane do granic możliwości, z dużą ilością dodatków, prażonej cebulki i majonezu. Takie, które trzeba jeść ostrożnie, by się nie ubrudzić… a nie jest to łatwe. Mówimy na nie pieszczotliwie „śmieciowe hamburgery”, bo mają wszystkiego pełno. Ostatnio zachciało nam się hamburgerów.
Uwielbiam placuszki z jabłkami, kojarzą mi się z domem rodzinnym. Mama smażyła górę placuszków, a my gorące podkradaliśmy z talerzy. Lubię posypane cukrem pudrem, najlepiej obficie. Zawsze każdy placuszek posypuję pudrem, a jeśli gdzieś jest niedosypane, zawsze to poprawiam.
Jakiś czas temu, mój Mąż uraczył nas schabem w nowym wydaniu. Delikatne i miękkie mięso duszone w winie razem z pieczarkami, ziołami i słodką, podsmażoną cebulką. Dla mnie fajna odmiana od zwykłych kotletów. Schab po prowansalsku najbardziej smakuje mi z ziemniakami.
Uszka z grzybami robiła zawsze Babcia, ale nie tak od święta, tylko częściej. Uszka nie za duże, nie za małe, tym razem mojej roboty, idealnie pasują do barszczu czerwonego, ale smakują też doskonale podane z gęstą śmietaną. Ja swoje uszka z grzybami wycinałam kieliszkiem od szampana, dlatego są dobre i do zupy, i jako samodzielne danie.
Najlepsze leczo robi mój Maż. Bez dwóch zdań. Chodziłam, męczyłam, bo wielką na leczo ochotę miałam, no i się doczekałam. Pyszne! Apetyczne! Sycące! Uwielbiam leczo, a szczególnie leczo z kiełbasą.
Mięso mielone z kurkami to takie danie kryzysowe, gdy mamy niewiele czasu. Przygotowanie zajmuje kilka chwil, a bardzo syci. Ja robiłam ze świeżymi kurkami, ale można je zastąpić innymi grzybami. Takie mięso najbardziej mi smakuje z kluskami śląskimi, ale można też ugotować do niego makaron typu rurki lub kokardki.
Ostatnia pizza z mozzarellą tak nam posmakowała, że postanowiliśmy zrobić kolejną, tym razem pizzę z owocami. Jeszcze do niedawna wiele osób dziwiło się: jak to z owocami? Ale chyba coraz częściej spotyka się owocowe pizze. I dobrze, bo są wyjątkowo smaczne.
Pierwszy raz pielmieni syberyjskie jadłam w „Babuszce” na warszawskiej ulicy Kruczej. W „Babuszce” serwują dania kuchni rosyjskiej. Odkąd byłam tam pierwszy raz na babskich plotach, to odwiedzam to miejsce, gdy tylko mam okazję. Pielmieni podają tam pyszne, z gorącym rosołkiem i śmietaną… zresztą tak mnie oczarowały, że teraz robię je sama, w domu.
Na wigilijnym stole nie może zabraknąć pierogów z grzybami. Ale gdyby je tak zamienić na drożdżowe pierogi z kapustą i grzybami? No dobrze, jeśli nie zamienić, to chociaż dołożyć kolejne! O tak, bo ja uwielbiam wszelkiego rodzaju pierogi z kapustą i grzybami. Im więcej, tym lepiej. Po prostu jem je w nieprzyzwoitych ilościach.
To już ostatnia okazja na śliwki, więc postanowiłam zrobić ravioli. A dokładniej słodkie ravioli ze śliwkami i gruszkami. Tym razem nie robiłam najmniejszych z najmniejszych (to raczej takie troszkę większe), za to są smacznie nadziane, polane śmietaną i posypane cukrem, no po prostu pycha!
Uwielbiam pierogi z kapustą i grzybami. Bez pierogów nie ma Świąt! :) Ostatnio postanowiłam zrobić nam małe biesiadowanie przedświąteczne, narobiłam całą górę pierogów. Mój Mąż, gdy tylko poczuł co robię, uznał, że mamy Święta. I bardzo go to ucieszyło, tak bardzo, że zjedliśmy we dwójkę całą porcję – dodam, że wielką!
Najprostsza i najmniej pracochłonna wersja wigilijnej kapusty z grzybami. U mnie najczęściej jedzona bez dodatków, jako oddzielne danie, ale można ją też podać z łazankami. Prosta, aromatyczna i bardzo, bardzo świąteczna.
A dokładniej małe pizze o niesamowitym, lekko wytrawnym smaku. Dla mnie bomba! Pomysł na zrobienie kilku mniejszych kawałków pizzy, zamiast jednej wielkiej, wydaje mi się fantastyczny. Zaś genialny, lekko wytrawny smak, to w dużej mierze zasługa mąki pszennej chlebowej, zamiast zwykłej pszennej – super!