Podstawy sztuki kulinarnej, ale nie tylko. ABC gotowania, to dział, nie tylko dla początkujących, ale dla każdego, kto chce więcej wiedzieć o kuchni i jej tajnikach. To moje "patenty" i odpowiedzi na różne pytania, to też Wasze dobre rady, które przecież każdy ma.
Istnieją czerwone wina, które słyną z tego, że są przyjemne i łatwe do picia, bo nie rażą ani beczkowymi aromatami, ani zbytnią cierpkością. Takim niesamowicie pociągającym czerwonym winem jest wino wyprodukowane ze szczepu Pinot Noir. Ekspertami w tym temacie są francuscy winiarze z Burgundii, regionu położonego w centralnej części kraju, nieopodal granicy ze Szwajcarią.
Odpowiadając codziennie na setki Waszych pytań i komentarzy, zauważyłam, że problematyczne są kremy budyniowe. Dlatego dzisiaj krótki poradnik o odpowiedniej gęstości budyniu na krem. Niektórym z Was temat może wydać się banalny, ale widzę, że ten „złośliwy” budyń potrafi nieraz Was zniechęcić do kolejnych prób gotowania, a tego na pewno nie chcę. :)
Wiele osób uważa, że wina czerwone to wina klasyczne. Jeżeli jednak w Waszej kuchni rzadko goszczą czerwone mięso lub mocne czekoladowe desery, a zamiast tego często przyrządzacie kurczaka i wypieki, to może okazać się, że to właśnie po białe wino będziecie sięgać się częściej. Białe wina są równie różnorodne i ciekawe w smaku, co czerwone, dlatego zdecydowanie warto przyjrzeć im się bliżej.
Gdy po obiedzie lub kolacji została jeszcze niedokończona butelka świetnego wina, aż żal wylewać je do zlewu. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie: jak długo można przechowywać otwarte wino? W dzisiejszym poradniku odpowiadamy na pytanie, przez ile dni wino po otwarciu jest świeże i nadal smaczne, a także które wino – białe czy czerwone, lepiej znosi otwarcie.
Kupując jajka w sklepie, szczególnie przed Wielkanocą, gdy kupujemy ich więcej, warto sprawdzić świeżość jajka. Zobaczcie, jak sprawdzić czy jajko jest świeże jeszcze przed zakupem, choć i potem warto o tym pamiętać.
O jajkach powiedziano już wiele, o numerach jajek chyba wie każdy, ale myślę, że temat jest na tyle ważny, że szczególnie przed Wielkanocą warto o oznaczeniach jajek pamiętać. Jak kupować jajka, na co zwracać uwagę i o co chodzi z tymi numerami na jajkach?
Do tego wpisu przymierzałam się od dawna, uwielbiam serniki, uwielbiam wymyślać nowe smaki serników i ich kombinacje, często pytacie jaki ser wybrać na sernik lub jaki ja wybrałam. Najlepiej zmielić twaróg, ale nie oszukujmy się, i ja i Wy sięgamy też po sery z kubełka a te są bardzo różne. Dzisiaj poradnik jaki ser wybrać na sernik, a dokładniej czym różnią się sery i na co zwrócić uwagę przygotowując ser z sera kubełkowego.
Chcecie przygotować słodką kolację z winem lub zastanawiacie się, jakie wino podać do ciasta? Dzisiaj poradnik o doborze słodkich win do ciast i deserów. Podpowiadamy jakie wino wybrać do deseru lodowego, do babki czy aromatycznego piernika. Zgodnie z najważniejszą zasadą wino powinno być słodsze niż serwowany deser, ale czy zawsze?
Aby było Wam łatwiej znaleźć, dla przypomnienia poradnik krok po kroku, jak zrobić masę dekoracyjną do ciast biszkoptowych. W ten sposób zrobiłam biszkopt ze wzorkiem przy joconde cake oraz roladę w kropki. Wzory na biszkopcie robi się szybko, a można wyczarować niesamowite cuda. Zerknijcie koniecznie na zdjęcia pod przepisem, np. na wspomniane joconde cake, tam już kilka osób wstawiło piękne torty z wykorzystaniem takiego zdobienia!
Pomysł na efektowną dekorację z karmelu – siatkę z karmelu, czyli słodką klatkę do dekoracji ciast czy lodów. Taką dekoracją z karmelu możecie też ozdobić tort (np. rewelacyjny tort chałwowy). Przygotowanie jej nie zajmuje wiele czasu, ale przyda Wam się termometr (ułatwia pracę), choć i bez niego dacie radę (na filmie widać dokładnie kolor karmelu itd.).
Poradnik o doborze wina do wołowiny. Zobaczcie, jakie wino podać do dań z wołowiną, niby wiadomo, że podaje się wino czerwone, ale dzisiaj przyjrzeliśmy się winom czerwonym i proponujemy trzy, które będą dobrze się łączyć z wołowiną. To takie klasyki „bez pudła”. :) Jeśli macie swoje typy, to również czekamy na komentarze.
Podczas naszej podróży po Europie często pokazywałam Wam i zachwalałam jakieś regionalne produkty czy przysmaki, a dzisiaj zapraszam na coś polskiego. Sery kozie a w szczególności ser chałwowy. Te sery mieliśmy okazję jeść na targach Natura Food 2011 w Łodzi, w październiku. Cóż, czasem tak jest, że mija trochę czasu zanim coś opublikuję. Ale czy sery straciły przez to na smaku? :) najwyżej są bardziej dojrzałe, a mój ulubiony ser chałwowy ma teraz kolor bardziej czekoladowy.
Jak dobrać kieliszki do wina, o tym będzie dzisiejszy poradnik. Dobierzemy kieliszki do białego oraz czerwonego wina, a także do musującego, a przy tym w prosty sposób opowiemy, o co w tym naprawdę chodzi. :) Bo tak naprawdę chodzi o smak. Białe wino podaje się w smuklejszych kieliszkach niż wino czerwone (te podaje się w pękatych), a wszystko z powodu aromatu. To w wielkim skrócie, bo wszystko będzie w dzisiejszym poradniku.
Przed świętami Bożego Narodzenia oraz Wielkanocą, a także przy innych okazjach, jak np. Walentynki, w sklepach można dostać niedrogie foremki w zabawnych kształtach. Dzisiaj przepis na bazowe ciasto do takiej formy, ciasto, które na pewno wyjdzie i będzie miało kształt formy, w której je upiekliście. Ja zrobiłam ciasto bałwana, ale śmiało przygotujcie ciasto jajo czy zając wielkanocny.
Dzisiaj krótki poradnik dla tych z Was, którzy nie mają kuchennego termometru albo chcą więcej poeksperymentować w kuchni. Tym razem o karmelu, a dokładniej o temperaturze karmelu. Czyli, jak przygotować karmel do nitki oraz karmel hard crack, który nada się do robienia nugatu lub pańskiej skórki.
Obiecałam pokazać Wam sposoby formowania wzorów i ozdób z czekolady plastycznej. Dzisiaj najprostsza ozdoba, czyli róże z czekolady. Ja zrobiłam dość duże (wycinane kieliszkiem do szampana oraz drugim mniejszym), ale spokojnie możecie użyć malutkich wykrawaczek, by róże były mniejsze.