Czerwony Burgund. AOC Bourgogne

Istnieją czerwone wina, które słyną z tego, że są przyjemne i łatwe do picia, bo nie rażą ani beczkowymi aromatami, ani zbytnią cierpkością. Takim niesamowicie pociągającym czerwonym winem jest wino wyprodukowane ze szczepu Pinot Noir. Ekspertami w tym temacie są francuscy winiarze z Burgundii, regionu położonego w centralnej części kraju, nieopodal granicy ze Szwajcarią.

Formalnie jest to obszar apelacji AOC Bourgogne. To tutaj produkuje się przepyszne tzw. Burgundy, przede wszystkim czerwone ze szczepu Pinot Noir, a także białe ze szczepu Chardonnay. Najlepsze Burgundy pochodzą z najmniejszych apelacji – konkretnych winnic – i mają oznaczenie Grand Cru.

Za elitarnością idzie jednak z reguły wysoka cena, dlatego do codziennego posiłku można dobrać bardziej przystępne cenowo wino, „pochodzące” z całej regionalnej apelacji AOC Bourgogne, co znaczy tyle, że winogrona z jego produkcji mogły zostać zebrane na całym jej obszarze. Sięgnęliśmy w tym celu po butelkę Bourgogne Emile Durand 2009, którą podaliśmy do grillowanych steków z tuńczyka. Wino okazało się na tyle lekkie w smaku, że doskonale komponowało się z grillowanym tuńczykiem i owocami żurawiny. To zasługa owocowych aromatów, z których najmocniej przebijała się czarna porzeczka, a także braku cierpkości charakterystycznej dla innych czerwonych win.

  • Wino: Bourgogne Emile Durand 2009
  • Szczep: Pinot Noir
  • Kraj: Francja
  • Region: Burgundia (AOC Bourgogne)
  • Rodzaj: czerwone wytrawne
  • Cena: 27 zł
3 maja 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.