Sery kozie i ser chałwowy – dobre polskie

Sery kozie
Sery kozie

Podczas naszej podróży po Europie często pokazywałam Wam i zachwalałam jakieś regionalne produkty czy przysmaki, a dzisiaj zapraszam na coś polskiego. Sery kozie a w szczególności ser chałwowy. Te sery mieliśmy okazję jeść na targach Natura Food 2011 w Łodzi, w październiku. Cóż, czasem tak jest, że mija trochę czasu zanim coś opublikuję. Ale czy sery straciły przez to na smaku? :) najwyżej są bardziej dojrzałe, a mój ulubiony ser chałwowy ma teraz kolor bardziej czekoladowy.

Dzisiaj zapraszam na krótki wywiad, zobaczcie, jakie fajne produkty EKO można dostać, a jeśli macie sery (czy też inne produkty) godne polecenia to śmiało. Myślę, że warto promować to co nasze i w dodatku smaczne, a przy tym EKO.

Jak zrobić – film kulinarny

[jwplayer file=”http://www.youtube.com/watch?v=GDvKj1q2Lkc”]

Ten film możesz też obejrzeć w serwisie YouTube: http://youtu.be/GDvKj1q2Lkc

Sery kozie z mleka niepasteryzowanego

Myślę, że każdy z Was znalazłby swój typ sera, ja polecam spróbować sera chałwowego. To ser z mleka koziego o charakterystycznym słodkim posmaku, delikatnie kwaskowy, troszkę orzechowy. Dla mnie bomba! Ser wytwarzany jest z karmelizowanej serwatki z dodatkiem przyprawy kozieradki, im dłużej leżakuje tym ma bardziej czekoladową barwę.

Dla mnie to ser, który chętnie zjem sam, bez chleba, raczej na desce serów do filmu, choć przyznam, że z polskim chlebem na zakwasie smakuje równie dobrze.

Drugi fajny typ serów to ritta, odpowiednik włoskiej ricotty. Tu można było kupić kulki sera obtoczone w przyprawach. To też pomysł dla Was na stworzenie właśnie takich smakowych kulek samodzielnie :)

Produkty ekologiczne

Na targach Natura Food można było spróbować i kupić produkty ekologiczne lub regionalne, w przypadku produktów EKO trzeba pamiętać, że są one certyfikowane a produkcja taka jest stale kontrolowana. Warto pytać o produkty EKO i nie mylić ich z regionalnymi, bo to nie jest to samo :)

Informacje

Tym razem gościliśmy na stosiku Zagrody Ekologicznej „Kozia Łąka”

  • Ekologiczne Sery Łomnickie, sery kozie
  • WWW: www.kopa.pl

Macie lub znacie produkty godne polecenia np. sery z niewielkiego gospodarstwa? Koniecznie się pochwalcie :)

4 lutego 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.