Wina słodkie do ciast i deserów

Chcecie przygotować słodką kolację z winem lub zastanawiacie się, jakie wino podać do ciasta? Dzisiaj poradnik o doborze słodkich win do ciast i deserów. Podpowiadamy, jakie wino wybrać do deseru lodowego, do babki czy aromatycznego piernika.

Zgodnie z najważniejszą zasadą wino powinno być słodsze niż serwowany deser, ale czy zawsze? :)

Jak dobrać wino do deseru

Wśród win dostępnych na sklepowych półkach przeważają te wytrawne, dlatego znalezienie i wybranie dobrego słodkiego wina nie jest łatwe. Sprawy nie ułatwia fakt, że wina słodkie wydają się być z pozoru trudne do dobrania do konkretnych potraw. Naturalnym towarzyszem słodkiego wina są oczywiście desery, ale na tym lista propozycji się nie kończy. Poza tym, słodkie wina pasują do dań kuchni azjatyckiej, a z kuchni europejskiej także do pasztetów, które są w Polsce przecież bardzo popularne. Dlatego warto mieć w domu słodkie wino, bo na pewno znajdzie ono zastosowanie.

Mamy wina słodkie białe i wina słodkie czerwone. Tym pierwszym blisko nieraz pod względem aromatu i smaku do soków, a tym drugim do ciężkich nalewek. Warto to mieć na uwadze i odpowiednio dobierać słodkie wina do typu deseru.

Wina słodkie białe dobrze pasują do deserów z bitą śmietaną, kremami, a także białą czekoladą. Dobrze komponują się z owocami i lodami. Czyli innymi słowy, są to świetne wina do słodkich, lekkich deserów.

Natomiast wina słodkie czerwone pasują do cięższych deserów, takich jak wypieki świąteczne, pierniki, desery korzenne, a także wszelakich wariacji z użyciem ciemnej czekolady, w szczególności tej gorzkiej. Czym cięższy deser, tym cięższe słodkie czerwone wino należy wybrać.

Z win białych słodkich warte uwagi są Muscaty – nazwa tego popularnego szczepu różni się bardzo często w zależności od kraju pochodzenia, ale pisownia jest zawsze podobna. Jest to wino bardzo słodkie, o cytrusowym i miodowym aromacie. Innym wyborem są węgierskie Tokaje lub niemieckie (bądź francuskie) Rieslingi.

Z win czerwonych warto wymienić przede wszystkim Porto, a w szczególności słodkie i mocne Porto Ruby. Jak już udowodniliśmy w kotlet.tv, Porto idealnie komponuje się z piernikami. Innym pomysłem jest hiszpańskie Sherry.

Nie zawsze wino do deseru musi być słodkie. Przykładowo, do wypieków drożdżowych pasują wina bardziej wytrawne, jak włoskie musujące Prosecco, które dobrze przełamują ten smak. To takie odstępstwo od reguły, która mówi że wino do deseru powinno być co najmniej tak samo słodkie, jak sam deser, aby nie wywoływać wrażenia, że jest zbyt kwaśne.

*Przedstawione wina kupiliśmy w Makro. Za realizację i fachową pomoc dziękujemy Makro Cash & Carry.

14 marca 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.