Kieliszki do wina

Jak dobrać kieliszki do wina, o tym będzie dzisiejszy poradnik. Dobierzemy kieliszki do białego oraz czerwonego wina, a także do musującego, a przy tym w prosty sposób opowiemy, o co w tym naprawdę chodzi. :) Bo tak naprawdę chodzi o smak. Białe wino podaje się w smuklejszych kieliszkach niż wino czerwone (te podaje się w pękatych), a wszystko z powodu aromatu. To w wielkim skrócie, bo wszystko będzie w dzisiejszym poradniku.

Przy okazji, pamiętajcie również, że to samo wino podane z różnymi potrawami będzie smakować troszkę inaczej. Ale to już temat na kolejne odcinki.

Wybór właściwych kieliszków do wina nie jest trudny, trzeba tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Sięgając po właściwy kieliszek do właściwego wina, można lepiej uwydatnić jego aromat i smak.

Kieliszki do wina białego

Kieliszki do białego wina mają smukły kształt i wąski otwór, a także krótszą nóżkę. Dzięki takiemu kształtowi kieliszka łatwiej jest go wypełnić winem, a to z kolei sprawia, że łatwiej wyczuć jego skupiony aromat. W rozkoszowaniu się aromatem pomaga też wąski otwór. Jest to potrzebne, ponieważ większość białych win to dosyć lekkie wina, które nie mają aż tak mocnego aromatu jak czerwone.

Kieliszki do wina czerwonego

Kieliszki do wina czerwonego mają są bardziej pękate. Te najbardziej obłe przeznaczone są do ciężkich, mocnych win. Nalane do nich wino ma styczność z powietrzem na dużej powierzchni, łatwiej jest je także zamieszać. A napowietrzanie wina jest ważne, bo wyzwala jego aromat. Jeżeli czerwone wino nie jest aż tak intensywne, można wybrać smuklejszy kieliszek, który pozwoli bardziej skupić aromat i poprowadzić go do nosa.

Kieliszki do win musujących

Kieliszki do win musujących (czyli np. kieliszki do szampana) mają charakterystyczny, podłużny kształt i wąski otwór. Z dwóch powodów. Po pierwsze, bąbelki wraz z aromatem wędrują w ten sposób do nosa. Po drugie, wino musujące podane w ten sposób prezentuje się bardzo efektownie.

Praktyczne porady

Na koniec kilka praktycznych porad związanych z kieliszkami do wina. Należy trzymać kieliszek za nóżkę, w ten sposób nie ogrzeje się wina dłonią. Z kolei kupując kieliszki do wina, nie warto wybierać tych wykonanych z plastiku bądź kolorowych – te pierwsze mają zapach, te drugie przekłamują kolor wina.

*Duży wybór kieliszków jest w Makro. Za realizację i fachową pomoc dziękujemy Makro Cash & Carry.

31 stycznia 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.