Ser na sernik – jaki wybrać

Do tego wpisu przymierzałam się od dawna, uwielbiam serniki, uwielbiam wymyślać nowe smaki serników i ich kombinacje. Często pytacie, jaki ser wybrać na sernik lub jaki ja wybrałam. Najlepiej zmielić twaróg, ale nie oszukujmy się, wszyscy sięgamy też po sery z kubełka, a te są bardzo różne. Dzisiaj poradnik, jaki ser wybrać na sernik, a dokładniej, czym różnią się sery i na co zwrócić uwagę, przygotowując sernik z sera kubełkowego.

Wybrałam kilka kubełkowych serów, ale jeśli jakiegoś Wam brakuje lub macie własne typy, to dopiszcie proszę, niech to będzie taki superporadnik o serach na sernik, do którego każdy będzie mógł zajrzeć. Dzięki temu na pewno każdy sernik będzie udany i pyszny.

Zanim przejdę do konkretnych serów, pamiętajcie: ten sam sernik z konkretnego przepisu będzie różnie smakować i może mieć inną konsystencję w zależności od wykorzystanego sera!

Polecam też:

Sery kubełkowe

Wybrałam sery, które akurat widziałam w sklepie oraz dodatkowo te, które często pojawiają się w komentarzach.

Piątnica, Twaróg sernikowy mielony. Dość twardy ser, o lekko słonym lub neutralnym posmaku, najbliżej mu do popularnego sera Philadelphia, który jest co prawda bardziej słony, ale jeśli chodzi o konsystencję, to Piątnica jest mu bliska. To ser, po który ja dość często sięgam i go lubię, dość uniwersalny.

Ser Piątnica
Ser Piątnica

Łowicz. Twaróg Łowicki. Najsłodszy ser kubełkowy z testowanych, raczej z tych twardszych, ale w smaku przypomina serek homogenizowany. Uwaga! Ma w składzie cukier i masło, więc te składniki trzeba pominąć. Dość wyraźne grudki i posmak mąki. I to jedyny ser, na którym kiedyś nie wyszedł mi sernik (powstał sernikowy zakalec), jednak było to raz.

Ser Łowicz
Ser Łowicz

Aro. Serek twarogowy. Dość neutralny smak, kremowa konsystencja, ale bez wody. Ma w składzie cukier i mączkę, więc te w przepisie można pominąć.

Ser Aro
Ser Aro

Dr Oetker. Twaróg aksamitny. Podchodzi wodą, dość rzadki, zdecydowanie z tych miękkich mazistych serów, lekko kwaskowaty. W przypadku takiego sera czas pieczenia sernika powinien być dłuższy!

Ser Oetker
Ser Oetker

President. Twaróg śmietankowy. Śmietankowa konsystencja i śmietankowy, lekko kwaskowy smak, to ulubiony ser mojej mamy, jest gęsty, nie podchodzi wodą, ale jest bardziej mazisty niż te najtwardsze. Nadaje się zarówno do sernika pieczonego, jak i tego sernika na krakersach.

Ser President
Ser President

Garwolin. Twaróg garwoliński. Dość sztywny i zbity, lekko kwaskowy, ale raczej neutralny. Mocno przypomina ser z metki, czyli taki mielony twaróg.

Ser Garwolin
Ser Garwolin

Biedronka Vitello. Często pojawia się w Waszych komentarzach, jako dość problematyczny ser, podchodzi wodą, jest dość mazisty, lepiej sprawdzi się w sernikach pieczonych w kąpieli wodnej lub po prostu sernik na takim serze trzeba piec dłużej. W smaku neutralny.

Ser Vitello
Ser Vitello

Inne sery na sernik

I jeszcze pojęcia i sery, które często się pojawiają.

Ser w metce. To ser (różnych firm), który jest już zmielony, smakuje po prostu jak zmielony domowy twaróg, fajna opcja dla zapracowanych, którzy lubią ser na prawdziwym twarogu, ale nie mają maszynki (lub czasu ;-)).

Ser twaróg do zmielenia. Dowolny ser półtłusty lub tłusty, który należy zmielić dwa razy w maszynce. Jeśli szukacie smaku „sernika, jak u babci”, to odpuśćcie sobie kubełkowe i po prostu zmielcie twaróg, najlepiej taki kwaskowaty.

Philadelphia. Rodzaj lekko słonego sera o delikatnie kremowej, ale jednak zwartej konsystencji, często używany w amerykańskich sernikach, dlatego w wielu przepisach proponuje się ser podobny do tego.

Mascarpone. Ser śmietankowy, o mazistej, zwartej konsystencji, dość tłusty, często dodawany do serników, ale raczej nie polecam robienia sernika tylko na takim serze (wyjdzie, ale naprawdę sporo kalorii ;-)).

Ser na sernik, miękki a twardy

Często doradzając Wam w przepisach sugeruję, że do danego sernika lepszy będzie ser miękki, mazisty lub twardy. To teraz krótkie podsumowanie powyższych.

  • Sery twarde: Mielony twaróg, ser w metce, Piątnica, Łowicz, Garwolin
  • Sery średnie, twardsze: President, Aro, Philadelphia
  • Sery miękkie, maziste: Biedronka Vitello, Dr Oetker

Jaki ser wybrać na sernik

Powtórzę raz jeszcze, ten sam sernik przygotowany na różnych serach może mieć inny smak.

Na klasyczne serniki, najlepszy będzie ser mielony lub taki kubełkowy twardszy, wtedy uzyskacie smak najbardziej klasyczny, przy czym uważajcie na skład sera, bo niektóre są naprawdę słodkie!

Każdy ser sprawdzi się za to przy sernikach pieczonych w kąpieli wodnej, dodatkowa zaleta jest taka, że sernik będzie perfekcyjnie równy. Śmiało, nawet miękkie sery, a także te najbardziej słodkie możecie wykorzystać, przygotowując:

Wiele serników jest uniwersalnych, jedyne, o czym musicie pamiętać, to ewentualnie dłuższy czas pieczenia, no i smak, ten również zależy od wykorzystanego sera, ale przy testowanych, prócz kwaskowatego Dr Oetkera i skrajnie słodkiego Łowicza, pozostałe są dość „klasyczne”. Z takich serników, co muszą wyjść, zawsze polecam:

Celowo pominęłam serniki na zimno – te wyjdą na każdym serze bezbłędnie, tyle że, oczywiście, również trzeba pamiętać o ich smaku, po prostu spróbujcie sera przed dodaniem pozostałych składników lub przeczytajcie skład.

Macie swoje polecane sery? Jakiegoś zabrakło? Piszcie. :)

15 marca 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.