Kuchnia polska

Strona 8 z 13

Najlepsze przepisy na dania kuchni polskiej, również dania regionalne. Specjalnością kuchni polskiej są potrawy mączne. Wszelkie pierogi czy kluski wpisują się w naszą kuchnię tradycyjną. Lubimy również zupy, zaś z dań mięsnych najczęściej jadamy dania z drobiu i wieprzowiny.

Stefanka

Dzisiaj zapraszam Was na pyszną, domową stefankę. Przepis tradycyjny, domowy, z takiego rodzinnego zeszytu z pożółkłymi kartkami. Smakuje rewelacyjnie. Przyznaję, jest z nim troszkę pracy, głównie jeśli chodzi o ciasto na stefankę, bo każdy spód trzeba upiec osobno. Ale warto.

Kluski z makiem

W moim rodzinnym domu na święta zawsze są kluski z makiem. Mogę śmiało powiedzieć, że bez klusek nie ma świąt. Pachnące, słodkie i smaczne danie, które zazwyczaj jemy na deser, najczęściej pierwszego lub drugiego dnia świąt.

Zapiekana gęś na ostro

Smaczne danie na świąteczną okazję. Gęsina kiedyś była bardziej popularna, teraz podawana jest zazwyczaj od święta. Dzisiaj proponuję zapiekaną gęś na ostro, a dokładniej nogi gęsi zamarynowane, a potem zapieczone. I chociaż możecie identycznie podać kurczaka, to warto na święta podać gęś.

Zupa z karpia

Na wigilijnym stole zazwyczaj pojawia się karp, a to karp smażony, a to w galarecie, a tym razem proponuję dodatkowo zupę z karpia. Bardzo delikatna, z dodatkiem białego wina (można zastąpić octem winnym lub sokiem z cytryny). Zupa, która z przyjemnością zostanie zjedzona drugiego dnia świąt, kiedy wszyscy będą przejedzeni.

Karp w galarecie

Danie, które zazwyczaj gości na wigilijnym stole albo pierwszego dnia podczas świątecznego śniadania – karp w galarecie. To jedno z prostszych dań świątecznych. Możecie wykorzystać inną ulubioną rybę, ja wykorzystałam dzwonka karpia.

Pasztet

Pasztet to jedno z tych dań, które najczęściej dostajemy od jednych, bądź drugich rodziców. Bazując na tych najlepszych, domowych i sprawdzonych po stokroć przepisach w końcu zrobiliśmy go i w naszej kuchni. Jest rewelacyjny. I wcale nie jest trudny, raczej czasochłonny, bo najpierw trzeba udusić, zmielić, upiec… a z drugiej strony można te czynności rozłożyć np. na dwa dni.

Szynka pieczona

Dzisiaj klasyczne danie, czyli pieczona szynka. To jedno z tych dań, które kojarzy mi się z domową, polską kuchnią. Pieczona szynka jest idealna zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jest pyszna, doprawiona klasycznymi polskimi przyprawami, jak chociażby jałowcem, a także innymi, które nadają jej wyrazisty, ale dość uniwersalny smak.

Ciasto z burakami

Było ciasto marchewkowe, to teraz czas na ciasto buraczkowe. :) Jest bardzo smaczne, chociaż mało znane. Buraczki dają tutaj lekko kwaśny posmak, przypominają troszkę czerwone porzeczki (nawet wizualnie). Do przygotowania jest bardzo proste.

Pierogi z bryndzą

Lubię pierogi. Takie z bryndzą są wyśmienite. Jadłam je podczas naszej wycieczki na Słowację – rewelacja. Aromatyczne, sycące pierogi z bryndzą, w dodatku podane z wędzonym podsmażonym boczkiem. Rozpusta. ;-)

Kołacz z boczkiem i cebulą

Świetna bułka na przekąskę w ciągu dnia. Jestem pewna, że i Wam posmakuje. Pachnący ziołami kołacz z boczkiem i cebulą jest naprawdę wyjątkowo smacznym kąskiem. Najlepszy oczywiście prosto z pieca, taki gorący, którego kuszący zapach rozchodzi się po okolicy. Ale i na zimno smakuje wyśmienicie.

Wodzionka z groszkiem

Pysznie jesienna zupa! Dopiero z Waszych komentarzy dowiedziałam się, że zupa z chleba to wodzionka. U mnie zawsze po prostu nazywana chlebową, a okazuje się, że ma całkiem fajną nazwę. Postanowiłam tym razem lekko zmodyfikować zupę i zrobiłam wodzionkę z groszkiem.

Łosoś z cytryną

To jedno z popularniejszych dań: łosoś z cytryną pojawia się na stole równie często jak kotlet schabowy. A przynajmniej mi się tak wydaje. To chyba najprostszy sposób na podanie ryby, wystarczy doprawić pieprzem, solą i ulubionymi ziołami, skropić cytryną i usmażyć.

Babka sękacz

Prawie sękacz, prawie, bo moim zdaniem to jednak babka. W przepisie, który dostałam, twierdzą, że to sękacz domowy z piekarnika, jednak jak dla mnie paseczki są za mało wyraźne. :) Dzielę się jednak tym przepisem, bo swego czasu był dość popularny, więc możecie zobaczyć prawdziwe efekty. Ja mam już kolejnego sękacza w zanadrzu, więc niebawem Was uraczę przepisem na niego.

Placki ziemniaczane II (z surowych ziemniaków)

Namówiliście mnie, żebym spróbowała innej wersji placków ziemniaczanych, znanej wielu osobom, a dla mnie nowej. U mnie placki ziemniaczane robiło się zawsze z ugotowanych ziemniaków, tym razem zrobiłam z surowych, zgodnie z Waszą sugestią. :)

Dżem z zielonych pomidorów

Jeśli nie znacie – będziecie oczarowani, a jak znacie, to wiecie, o czym mówię. :) Dżem z zielonych pomidorów jest niesamowicie pyszny i ma bardzo zaskakujący smak. Przypomina troszkę agrest, mirabelkę i coś jeszcze. Po prostu super.

Kluski kładzione

Lubicie kładzione kluseczki? Ja bardzo, szczególnie jako dodatek do różnych mięs. Za każdym razem, gdy je robię, odkrywam na nowo, jakie są genialne i proste, i jak szybko można je przygotować.